Novela zákona mimo jiné omezí ekonomickou migraci. Se změnou zákona nesouhlasí Senát a ochránci lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízeními pro migranty, který navrhla vláda. Proto některá opatření asi senátoři napadnou u Ústavního soudu.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však namítá, že zákon je v pořádku a není důvod k hysterii. „Je potřeba zajistit především bezpečnost a řídit migraci. Zpřísnění pocítí jen cizinci, kteří by se v Česku nechovali v souladu s právními předpisy,” namítá Chovanec.
Novela zákona má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. [bomba]
Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.
„Nikdo nechápe, co je na novele zákona špatně. Říká jen to, že pokud se cizinec bude chovat jako dobytek, tak tu prostě nemá co dělat. Kdybyste viděli, co kolikrát zažíváme my, co si musíme vyslechnout. Nebo jak někteří cizinci hovoří o Češích a Česku - z toho se chce někdy až zvracet,” řekl Bleskove.cz jeden z pracovníků cizinecké policie, který si nepřál být jmenován.
Opatření jsou podle kritiků z řad nevládních organizací v rozporu s mezinárodními závazky Česka a také s ústavním pořádkem. Senátor Václav Láska (za Zelené) jako příklad uvádí - odejmutí práva na soudní přezkum. Tím je podle něj zrušení povinnosti soudů ukončit řízení o propuštění cizince v případě, že je propuštěn před dokončením soudního líčení.
„Opatření například znemožní cizincům žádat odškodnění, a to je špatně,” namítá senátor.
Novelu také kritizují organizace, které pracují s migranty. Podle nich představuje posun k represivnímu vnímání legální migrace.