To se příčí některým poslancům či senátorům. A hlavu státu hodně tvrdě zkritizoval právě Pavel Svoboda.
„Debata o budoucnosti České republiky v EU je vsutku na místě. Namísto bonmotů pana prezidenta bychom se měli bavit o tom, jakých úspěchů Evropská unie dosáhla, co jsme z toho měli, jakým způsobem to stabilizovalo náš stát i – řekněme – naši pozici a sílu,“ řekl politik.
„Referendum o Evropské unii vyvolává ten, kdo chce, aby se z ní vystoupilo. Bez ohledu na to, že přitom říká, že on sám by osobně hlasoval pro setrvání. Ale zároveň mluví o tom, že bychom měli přijmout euro. Taková dvě vyjádření vyřčená ve velmi krátkém časovém sledu jsou vlastně protimluvem,“ poznamenal Svoboda na adresu hlavy českého státu. [bomba]
Zeman přitom neřekl, že by ČR neměla zůstat v EU. Chce jen veřejnosti dát šanci vyslovit se pro či proti, tak, jak to udělala Velká Británie. To ale Luďek Niedermayer z TOP 09 vidí jako snahu o manipulaci.
„Ta by mohla vést k něčemu, co by pro naši zemi mohlo být tragické. Dalo by se to možná považovat za bonmot, to, co říká Miloš Zeman, kdybych nejezdil každý den po silnici, která je oblepená plakáty, jež se z referenda o setrvání v Evropské unii snaží udělat téma podzimních parlamentních voleb. Tedy snaží se zmobilizovat lidi, aby volili ty strany, které se k tomuto referendu hlásí,“ řekl Niedermayer.
„Volby vytvoří politickou reprezentaci a ta se rozhodne, jakým způsobem zemi povede. Může se stát cokoliv. Co mě však děsí, je ta neviditelná informační bariéra mezi námi a zbytkem světa. Do jaké míry je to způsobeno tím, že řada našich ministrů nemluví žádným cizím jazykem a na evropských summitech jsou tím pádem odkázani na tlumočníky, nebo raději se tam s nikým nebaví, to mi není jasné. Ale mám pocit, že nám některé věci nedocházejí, třeba to, že Unie stojí na ochotě členských zemí se dohodnout, přičemž dohoda je vždy kompromisem,“ dodal Niedermayer.