Vrchní státní zastupitelství v Praze vyzvalo například Český rozhlas, aby stáhl z webu články o vyšetřování rozdělování dotací pro české sportovce. Stejný požadavek již v pátek obdrželo vydavatelství Economia. Podle žalobců mohou zveřejněné informace narušit průběh vyšetřování. Média ale protestují a vzkazují, že žalobci nemají na takový krok oporu v zákoně.
„Zavání to něčím… co snad ani nechci nazvat. Že by se ‘někdo’ bál, že se přijde ještě na něco dalšího…?,” řekl Bleskove.cz jeden z novinářů, který se o kauzu velmi živě zajímá.
Český rozhlas uvedl, že se výzva týkala celkem čtyř textů, v kterých se žurnalisté věnovali údajné manipulaci sportovních dotací. Policie přitom v souvislosti s kauzou zadržela a následně obvinila šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu a ministerskou náměstkyni Simonu Kratochvílovou. Obviněn byl také bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza a Fotbalová asociace ČR. [bomba]
„V pondělí dopoledne přišla do datové schránky Českého rozhlasu výzva Vrchního státního zastupitelství v Praze, která pod hrozbou sankce 50 tisíc korun žádala stažení informací, které by podle něj mohly ohrozit vyšetřování. Český rozhlas tak měl učinit do dvou hodin od doručení výzvy,“ uvedla redakce veřejnoprávního média.
Státní zástupce Ondřej Trčka, který případ dozoruje, rozhlasu napsal: „Tato veřejná publikace uvedených skutečností dostupná širokému okruhu čtenářů je způsobilá nepříznivě ovlivnit a mařit vlastní průběh přípravného řízení například pro možnou relativizaci svědeckých výpovědí a tím i objasnění samotné trestné činnosti, pro kterou jsou obvinění stíháni, a práva na spravedlivý proces.”
K tomu dodal, že „omezení základního práva jednotlivce na informace sleduje v přezkoumávané věci legitimní cíl, který s ohledem na účel a závažnost trestního řízení v spojitosti se zájmem společnosti na objasnění trestné činnosti a případném potrestání pachatelů převazuje nad právem na informace.“
Český rozhlas se ale ústy vedoucího právního oddělení Petra Šmelhause rozhodl, že žádosti nevyhoví. „Český rozhlas má právo a povinnost informovat svoje posluchače a v tomto právu můžeme být omezeni pouze zákonem. Žádný zákon neříká, že bychom neměli vysílat o něčem, o čem jsme se dozvěděli v souladu se zákonem. Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme se o těchto informacích dozvěděli v rozporu se zákonem,“ uvedl právník.
ČTK dokonce oslovila advokáta a experta na mediální právo Aleše Rozehnala, který zastupitelství kritizoval: „Výzva vrchního státního zastupitelství je příkladem překročení pravomoci tohoto orgánu. Jakékoli omezení svobody slova může být umožněno pouze na základě zákona a restrikce musí být jasná, určitá a předvídatelná. Pro odstranění článku tak, jak to požaduje vrchní státní zastupitelství, však zákonné podklady chybí.“
Jeden z politiků jedné z vládních stran k tomu pak Bleskove.cz řekl: „Občané ČR by se taky mohli domnívat, že tu někdo chce zabránit tomu, aby se ven dostaly informace, které vyšly ven, a že by tato korupční kauza mohla přerůstat i do jiných oblastí, než jen do sportovních a politických. Být státními zástupci, potažmo soudci, dělám svou práci a naopak se snažím, aby tyto věci byly co nejpřísněji potírány a nezastrašuji média. Kde to pak jsme? Od toho je policie, státní zástupci a soudy, aby zjistili a zajistili informace, které by mohly ovlivnit vyšetřování…,” podotkl politik.
Podobného názoru jsou i občané ČR. Ti nechápou, jak je vůbec možné, že Peltova kauza byla vůbec tak dlouho neodhalena a že se děly věci, které ovlivní český sport možná na dalších deset let…