Přestože dnes mnoho žen dává přednost kariéře před otěhotněním, přijde čas, kdy ženě začnou takzvaně tikat biologické hodiny a ona zatouží po dítěti. Nicméně ne každé ženě je dopřáno radovat se z těhotenství a z narození vlastního dítěte, a to zejména ze zdravotních důvodů. Jednou z možností je tzv. surogátní (náhradní) mateřství kdy je embryo biologických rodičů vloženo do dělohy náhradní matky. Laicky řečeno - jedna žena odnosí dítě jiné ženě a po porodu jí jej předá. Surogátní mateřství není v naší republice zákonem upraveno, tzn. není zakázáno ani povoleno, a soudy jej v rámci řízení o osvojení tolerují. Na klinikách je tento proces označován jako léčba neplodnosti. [bomba]
Náhradní mateřství ale s sebou podle Golasowské nese mnoho otázek, a to jak legislativních, tak etických. Kdo by byl opravdovou matkou dítěte? Ta, která dodala biologický materiál nebo ta, která jej odnosila a porodila? A prováděl by se tento proces nejen z biologického materiálu daného páru, ale i od anonymních dárců? Co když se narodí dítě s postižením a pár, který si jej "objednal" nebude dítě chtít? Co když jeden z páru zemře nebo i oba a náhradní matka dítě chtít nebude, půjde dítě do ústavní péče? Co když náhradní matka v průběhu těhotenství o dítě přijde, budou chtít čekající rodiče nějakou finanční kompenzaci? A jak naložíme se situací, kdy v průběhu těhotenství nebo u porodu nastanou komplikace a zásah zdravotníků si bude vyžadovat rozhodnutí, zda zachrání matku či dítě, kdo o tom rozhodne? "A to nehovořím o poporodních traumatech u náhradních matek, které nosí dítě devět měsíců a pak je odevzdají jiné ženě. Vždyť ne nadarmo gynekolog při zjištění těhotenství říká ženě: ,Gratuluji, maminko.´ A při každé návštěvě v poradně je těhotná zdravotnickým personálem oslovovaná tím krásným slovem maminko. Bude se jí teď říkat náhradní matko? Mámo na devět měsíců?," ptá se Golasowská.
Navíc je to podle poslankyně jen krátký výčet otázek, které ji napadají v souvislosti s náhradním mateřstvím. "A jak řekl náš známý psycholog Radkin Honzák, že děloha není jen futrál na dítě, plně s ním souhlasím. Ani pouze futrál na dítě, ani děloha na leasing. Neexperimentujme s početím a s plozením dětí, byť se nám to možná zdá pokrokové a moderní a pro některé zdravotní kliniky je to i významný obchodní artikl. Pamatujme, že děti nejsou zboží, které si na zakázku objednáme, ale jsou darem," dodala Golasowská.