O stavu zdravotnictví, výhledu jeho financování či o návrhu zákona o eutanazii spolu politici v Lánech mluvili. Podle Němečka panovala shoda například na odmítnutí možnosti eutanazie v Česku.
„Diskutovali jsme průřezově o celém zdravotnictví, o stavu legislativy a úhradách i o eutanazii. Bylo to konsensuální setkání," řekl Miloslav Ludvík.
Prezident Zeman se zajímal o návrh zákona o důstojné smrti, který připravilo několik poslanců. „Shodli jsme se s prezidentem na negativním postoji k možnosti eutanazie. Existuje paliativní péče, dokážeme pacienty zbavit bolesti. Zavedení možného zabití je mimo pravidla," řekl exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. [bomba]
Miloš Zeman přitom dlouhodobě prosazuje rozšiřování hospicové péče pro nevyléčitelně nemocné a umírající. Nedávno zvedl ze židle řadu pacientů i lékařů výrokem, že “nevyléčitelnost nemoci” vlastně neexistuje. I když to myslel jinak a zcela jistě dobře, špatně to prezentoval. [bomba]
Zeman je přesvědčen, že každý, i beznadějně nemocný pacient může dožít důstojně a bez bolesti. Což je ale podle odborníků mnohdy nesmysl. „Někdy nezabírají ani sedativa, jako je morfin a podobně. Někdy jde opravdu doslova o utrpení…,” říká dlouhodobě uznávaný onkolog a dětstvý lékař Pavel Boček, který by v jistých případech pro dobrovolnou eutanazii pacient byl.
Ministr Ludvík zmínil i pozměňovací návrh k úpravě pravidel, který by se nyní mohl promítnout v dolní komoře do některého z projednávaných zákonů. S hospicovou péčí by měla počítat i úhradová vyhláška na příští rok. Možnost poskytování hospicové pomoci v domácím prostředí testuje i pilotní projekt, který financuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Původně se do něj zapojilo osm hospiců. Letos by se měl rozšířit.
Prezident dostal také informace o opatřeních k řešení nedostatku zdravotních sester. Ve Sněmovně je návrh změn ve vzdělávání. Podle něj by sestry už nemusely mít vysokou školu, stačilo by znovu středoškolské vzdělání.
Prezidenta v Lánech zajímalo i to, jak by se dalo zabránit zneužívání nemocenské. Podle Němečka by řešením mohlo být spojení zdravotního a nemocenského pojištění. To má nyní na starosti resort práce a jeho správa sociálního zabezpečení. „Po případném sloučení pojištění by pacienty na nemocenské i jejich lékaře měly pod dohledem jen zdravotní pojišťovny, dodal exministr zdravotnictví a odborník Němeček.