Od 31. května musí být všechny hospody, bary a restaurace nekuřácké. Některé politické strany ale chtějí po volbách kouření v hospodách znovu povolit. S umožněním kouřit ve vesnických hospodách souhlasí ale i ministr financí Andrej Babiš. Naopak ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) je proti.
Přitom daleko logičtější a smysluplnější by bylo, nařídit mít kuřáckou a nekuřáckou část, nikoli znemožnit zcela kuřákům vstup s cigaretou. Jedním z důležitých bodů volebního programu ODS, který představili na dnešní ideové konferenci, je zrušení už schváleného zákazu kouření v restauracích.
„Majitelé hospod a restaurací si mají rozhodnout, zda jejich restaurace bude kuřácká, nebo nekuřácká,“ konstatovala první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. [bomba]
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sice v prosinci ve sněmovně úplný zákaz kouření v restauracích podpořil, svůj názor ale začíná měnit. V době, kdy pro zákaz hlasoval, totiž prý neměl zpětnou vazbu od majitelů restaurací. „U těch hospod, kde se jenom čepuje pivo, kde k tomu pivu patří ta cigareta, tak to hospodský vnímají jako velký problém,“ řekl.
S jakýmkoli změkčením protikuřáckého zákona ale zásadně nesouhlasí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). „Ze všech ohlasů, které máme, tak lidé říkají, že se na to těší,“ uvedl.
V některých restauracích už navíc hledají způsob, jak zákaz kouření obejít. Třeba tím, že z hospody udělají uzavřený klub. „Podle mého právníka je to opravdu velmi zajímavý a funkční způsob, opravdu dle zákona, jak provozovat kuřácký klub,“ uvedl majitel ostravské restaurace Jiří Štverka.
Norma zavádí především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách pohostinských zařízení nebo na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech. Podle Miloslava Ludvíka budou elektronické cigarety povoleny v kavárnách, barech i restauracích, výjimku budou mít i vodní dýmky.