Protože EU přijala zákon, který omezuje držení a užití zbraní jako nástroje sebeobrany, ministr Milan Chovanec navrhl, aby ČR tuto směrnici zažalovala.
„Česko bude připraveno podat žalobu na směrnici o držení zbraní, jakmile vyjde ve věstníku,” uvedl šéf resortu vnitra.
Česku tak budou i v průběhu sporu hrozit sankce, pokud pravidla nezapracuje do svého právního řádu. Žaloba tvrdí, že je směrnice EU v rozporu s primárním právem a omezuje práva vlastníků zbraní. Odkazuje také na zdůvodnění, že má směrnice napomoci boji proti terorismu. To pokládají české úřady za pochybné. [bomba]
„Nenašli jsme jediného teroristu, který by použil legálně drženou zbraň,“ poukázal ministr Chovanec.
Česká republika podle něj podá žalobu samostatně. Některé další státy svůj postup ještě zvažují. „Určitá averze vůči této směrnici není pouze v České republice, je to v několika dalších zemích,“ zdůraznil ministr Milan Chovanec. Některé podle něj směrnici odmítnou i za cenu postihu od EK. Dodal, že je otázka, v jakém rozsahu ji implementuje Česko vzhledem k tomu, že žaloba nemá odkladný účinek.
„Pan ministr Chovanec je jeden z mála politiků od Sametové revoluce, který jasně říká, že se člověk má právo bránit, pokud je jakkoli napaden. Třeba, jako byl ve svém domě na Slovensku pan Kňažko. Proč takový zákon tam mohou mít a my ho nemáme…?,” ptá se jedna z obyvatelek České republiky Petra Staňková.
Evropský parlament schválil návrh komise v polovině března. Proti hlasovali především liberálové v čele s bývalým belgickým premiérem Guyem Verhofstadtem, ale odpor šel napříč členskými státy a politickým spektrem.
Z českých europoslanců hlasoval pro směrnici jeden, a to omylem. „Směrnice je poměrně nevyvážená, má asi deset problematických bodů,“ uvedl před jednáním europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).