Ztrátu nemalé sumy lze podle Langšádlové odvrátit tak, že bude zjednodušen systém žádostí o dotace, což zrychlí čerpání evropských peněz. Pokud totiž budou ministři v čerpání evropských fondů stejně pomalí jako dosud, České republice hrozí, že nezíská 520 miliard. "Vadí mi, že kvůli vládě zbytečně přijdeme o peníze. Nezáleží na tom, že jsou z Evropské unie. Jsou to miliardy, které budou chybět všem občanům. Vláda proto musí okamžitě zrychlit čerpání evropských fondů," prohlásila místopředsedkyně TOP 09.
Plynulému získávání dotací prý brání hlavně složitý systém, který před žadatele staví zbytečné překážky. "Stát má být efektivní a k občanům vstřícný. Vláda proto musí systém žádostí o evropské peníze zjednodušit a odstranit zbytečnosti, které po nás EU ani nechce. Například skotskému žadateli o dotaci stačí splnit požadavky patnáctistránkového dokumentu, toho českého naše vláda zatěžuje sedmdesátistránkovým textem," uvedla konkrétní příklad poslankyně. [bomba]
Nevyčerpané miliardy chybí například podnikatelům. Na podporu podnikání proplatila vláda pouze 0,1 % určených peněz. Za vlastní úředníky ale utrácí celé miliardy z Operačního programu Zaměstnanost. "Za peníze, na které podnikatelé kvůli zbytečné byrokracii nedosáhli, mohli už dávno nakupovat nové stroje a rozvíjet svou živnost. Podpora konkurenceschopnosti českého podnikání je přitom klíčová," řekla Helena Langšádlová.
Předvolební kampaní a obdobím sestavování kabinetu se čerpání dotací dále zpomalí. "Premiér proto musí okamžitě vytvořit pracovní skupinu složenou z ředitelů operačních programů a po jednom z největších příjemců dotací daného programu. Jedině práce této skupiny na snížení byrokracie v jednotlivých operačních programech zrychlí čerpání dotací. Naše schopnost získat v letošním roce evropské peníze ovlivní čerpání miliard z Unie po roce 2020," dodala místopředsedkyně TOP 09.
Po prvních dvou letech období 2007 - 2013 bylo proplaceno téměř 9 procent všech vyhrazených peněz. Současné vládě se v novém období od roku 2014 do loňského prosince podařilo proplatit necelých pět procent. Celkem měla Česká republika v programovém období 2007 - 2013 k vyčerpání 821,4 miliard korun. Pro léta 2014 - 2020 je to 609,9 miliardy. Na konci loňského roku tak chybělo proplatit ještě 581,4 miliard korun. "Tímto tempem se nám peníze získat nepodaří," dodala Langšádlová.