Paušály mají drobným podnikatelům pomoci při výpočtu základu daně a ulehčit jim od byrokratické zátěže. Vláda paušály snižuje na polovinu. Ne tedy přímo paušální procenta, ale částku, do jaké se musí vejít. V úterý se k daňovému balíčku, v němž je změna obsažena, vrátí sněmovna.
„Má to dvě roviny. Jedna rovina je, že je špatně, že tato vláda potřetí za sebou zhoršuje prostředí podnikatelů úpravou oblíbeného nástroje, což jsou právě výdajové paušály. Potřetí během svého funkčního období tento nástroj dělá méně atraktivním,“ uvedl pro Echo24 poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Zatímco třeba zemědělci mohou uplatnit výdaje ve výši 80 procent svých příjmů, u lékařů je to 40 procent. Výdaje prostřednictvím paušální částky mohli dosud uplatňovat u maximálních příjmů ve výši dvou milionů korun. Nově by se měl limit snížit na milion korun. Do toho se nevejdou lékaři, advokáti, ale ani mnozí řemeslníci. [bomba]
„Pro vládu je asi lepší, aby byli lidi na pracáku a pobírali podporu. Takové slinty, jako že lidem se nechce pracovat nebo že jsou raději na úřadu práce, než aby třeba podnikali, nesnáším. Jsem na to alergický, včetně výroků prezidenta Zemana. Protože když pak vidíte, že vláda dělá vše proti tomu, chce se vám zvracet,” rozčílil se pro Bleskove.cz zedník pan Stanislav z Prahy.
Proti změnám ve výdajových paušálech dlouhodobě vystupuje i Asociace malých a středních podniků a další zástupci živnostníků a drobných podnikatelů. Ta současně také odmítá, že by omezení paušálů mělo kompenzovat znovuzavedení daňových slev na manželku a děti.
„Nelíbí se nám to, že se to dává dohromady. Chápeme to s ohledem na dopady na státní rozpočet, ale nemusí se jednat o totožné skupiny podnikatelů, abychom jim to takto vykrátili,“ uvedl prezident asociace Karel Havlíček.
Proti návrhu se ve sněmovně postavila pouze pravicová opozice. Podle lídra TOP 09 Miroslava Kalouska jde o další útok kabinetu Bohuslava Sobotky na živnostníky. „Snížením stropu pro uplatnění paušálů na jeden milion korun vypadne značné množství živnostníků, kteří mohli paušály uplatnit. Vláda tak opět ztížila drobným podnikatelům podmínky pro jejich živnost,“ dodal Kalousek.
Daňový balíček se do sněmovny vrací poté, co k němu měli některé výhrady senátoři. Ti do něj chtějí vložit osvobození převodu pozemků okolo staveb od daně z přidané hodnoty. Snížení limitů u výdajových paušálů v Senátu kritizoval jen Ivo Valenta a Miloš Vystrčil.
„Pokládám to za naprosto špatný krok, který je další komplikací pro malé podnikatele a bezdůvodným zvýšením byrokratické zátěže pro tisíce podnikatelů,“ řekl Valenta.
Vláda si zřejmě myslí, že navrhovaná změna s paušály přinese více peněz do státní kasy. Živnostníci mají ale za to, že to bude naopak. „Zase se bude dělat načerno. Spoustu jich nebude přiznávat peníze a budou spoustu věcí dělat bez papíru. Tenhle stát dělá všechno pro to, aby se podvádělo. Výhody nemají životnostníci žádné. Musí jen platit, platit a zase platit,” postěžoval si další živnostník, pan Miloš z Čáslavi.