Rozhodnutí, podle kterého se druhá větev Rathovy kauzy vrací k došetření, je pravomocné. Státní zástupci proti němu nepodali stížnost. Nyní se tak případ vrací do rukou policie.
„Žádná ze stran si proti zmiňovanému rozhodnutí nepodala stížnost. Rozhodnutí je pravomocné, to znamená, že proti němu již není možné podat stížnost,“ řekla pro Lidovky mluvčí Krajského soudu v Praze Pavlína Bočková.
Případ se týká devíti lidí včetně Ratha a osmi firem. Obvinění v druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun. [bomba]
Vedle Ratha a manželů Kottových se případ týká také vrcholných manažerů stavební firmy Metrostav Pavla Piláta a Jiřího Anděla či šéfa středočeské záchranky Martina Houdka a dalších tří lidí. Aktéry jsou však také společnosti Metrostav, Konstruktiva Branko JIPE a dalších pět firem.
Druhou větev korupční kauzy Davida Ratha shodil Krajský soud v Praze v lednu kvůli nezákonnosti odposlechů.
„Krajský soud v Praze po přezkoumání příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dospěl k závěru ve shodě s Vrchním soudem v Praze, že tyto příkazy trpí zásadní procesní vadou, kterou je jejich nezákonnost," uvedl soudce krajského soudu Ivo Zelinka.
Někteří “pozorovatelé” Rathovy kauzy i z řad politiků a médií mají za to, že vše se děje záměrně, aby případ nikdy neskončil. A že exhejtman a exministr nebude vlastně nikdy zcela odsouzen a nepůjde do vězení.
„Je to více než podivné protahování. Kdyby se to týkalo kohokoli jiného, už by dávno bylo vše dosouzeno. Ale Rath prý měl některým lidem říct, že on nikdy sedět prostě natvrdo nepůjde. Tak uvidíme, jestli má pravdu…,” dodal jeden z jeho bývalých kolegů z ČSSD.