Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly mít od státu kompenzaci nákladů za zavedení EET. Zástupci Asociace českého tradičního obchodu o tom jednali s ministrem financí. Náhrady by mohly mít formu slevy na dani či přímé podpory.
O to se bude Babiš snažit. Bojí se, že by právě kvůli tomu jeho ANO mohlo ztratit poměrně podstatnou část voličů. A to by přeci pro něj byla škoda. A rád by do voleb na podzim alespoň "slíbil" živnostníkům, že se s tím začne něco dělat.
„Jednání budou dále pokračovat,” uvedl tajemník asociace Jan Hrdina s tím, že doposud mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani 5 000 korun. Malí obchodníci si ale stěžují, že je to málo. Navrhli proto zvýšit hrnici o dalších pět tisíc. [bomba]
„Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova,“ řekl minulý týden předseda AČTO Zdeněk Juračka.
Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo zapojeno už na 130 tisíc podnikatelů.
Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové, právníci, ovšem, pokud budou přijímat platby v hotovosti. Pokud přes faktury, EET mít nemusí. Fakturace totiž EET nahrazuje.