Jak Okamura uvedl, právě za Sobotkovy, Babišovy a Bělobrádkovy vlády strmě narostly veřejné zakázky zadávané přímo bez soutěže. "S tímto jednáním vlády naše hnutí zásadně nesouhlasí. My od počátku prosazujeme maximální transparentnost veřejných zakázek, ovšem Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda nám naše návrhy stále zamítá," sdělil Okamura.
Opět prý jeho hnutí podá a bude prosazovat návrhy zákonů, které přinášejí přímou osobní, hmotnou odpovědnost za svěřený majetek pro všechny, kdo hospodaří s veřejným majetkem. "A podáme také naše návrhy zákonů na přímou volbu a odvolatelnost politiků a dalších veřejných činitelů a budeme opět žádat hloubkový audit výdajů a činnosti všech státních orgánů a úřadů a tzv. mandatorních výdajů," poznamenal Okamura. [bomba]
Okamura chce také po vzoru vyspělých západních zemí navrhnout institut korunního svědka v případě terorismu a korupce – tzn. beztrestnost pro ty, kdo usvědčí pachatele korupce nebo terorismu. To podstatné ale podle Okamury je, že žádný zákon o zakázkách nezabrání plýtvání nebo předražování – to udělá jen přímá odpovědnost odpovědných za hospodaření, a možnost korupci a zneužívání pravomocí účinně a rychle odsuzovat a trestat. "Obecně totiž platí, že pro nejlepší možný transparentní výsledek není důležitá jen pouze nějaká soutěž, ale také to, aby zakázka byla účelná a nejlepšího poměru výkonu a ceny. A to nezískáte jen veřejnou soutěží, ale také tím, že aktivně hledáte nejlepšího dodavatele a v prvé řadě nejlepší řešení. V tomto zásadním nedostatku je polovičatost a nekoncepčnost na první pohled sice líbivých, ale ve skutečnosti přihlouplých návrhů spolků typu Rekonstrukce státu nebo současného zákona o střetu zájmů. Tato pseudořešení naopak pomáhají lépe korupci maskovat a komplikují transparentní jednání," je přesvědčen Okamura.
Zároveň dal i jeden příklad - u jeho kamaráda v malé obci potřebovali upravit zvuk v obecním sále, který postavili bohužel tak, že se v něm nedalo hrát. Vypsali výběrové řízení, ovšem přihlásila se jen jedna firma, a udělala přibližně za 400 tisíc korun odhlučnění. Okamura je ale přesvědčen, že kdyby obec sama aktivně poptávala u dalších firem, tak ho pořídí i za 100 tisíc. Obec by tak ušetřila 300 tisíc korun. "Myslet si tedy, že když se vypíše výběrové řízení, tak se udělalo maximum pro nejnižší cenu a pro veřejný prospěch, je totální hloupost – naopak je třeba aktivně hledat to nejlepší řešení a nečekat až někdo pošle nabídku. Je zcela jasné, že to jediné všespasitelné tedy není zákon o zakázkách, ale vymahatelná odpovědnost po tom, kdo zakázku zadává, a samozřejmě jsme v našem hnutí také pro to, aby v tomto směru měl co nejširší kompetence Nejvyšší kontrolní úřad, který má v náplni šetřit efektivitu a účelnost zakázek," uzavřel Okamura.