Podle zákona navrženého ministrem Miloslavem Ludvíkem se v lednu 2018 transformuje 15 největších státních zdravotnických zařízení na takzvané univerzitní nemocnice, kterým bude povoleno prodávat svůj majetek. Poměry se změní i pro další čtyři specializované ústavy, patnáct psychiatrických zařízení a několik rehabilitačních či tuberkulózních léčeben.
Právo je zrušit nebo sloučit dostane právě samotný ministr zdravotnictví, i když dříve k tomu byl třeba souhlas sněmovny. „Pan ministr si tak v podstatě dělá zákon pro sebe, nebo svého nástupce. Může to znamenat veliký problém. A dělá se to tak nějak potichu, což není dobře,” varoval pro Bleskove.cz jeden z ředitelů jedné z českých nemocnic a také lékař. [bomba]
„To, co se tu se zdravotnictvím děje, není dobré. Miliardy se investují do betonu, na úkor péče o pacienty. Počet stížností na chování, přístup nebo odbornost některých lékařů či sester v některých nemocnicích stoupá a neřeší to ani ministr, ani hejtmani, ani vláda. Tak k čemu to je,” ptá se jeden z manažerů špitálů v Česku.
Ministr Ludvík nyní podle odborníků plánuje krok, o jaký se nikdo nepokusil od dob zdravotnické reformy Tomáše Julínka (ODS). Sepsal zákon o univerzitních nemocnicích. Novinka má zlepšit systém řízení. Jenomže podle některých odborníků je to spíš cesta k tomu, jak postupně “rozprodat” některé špitály.
Jak upozornilo Echo 24, kámen úrazu se skrývá na dvou místech. Paragraf 13 říká, že „majetkem univerzitní nemocnice je majetek, který do univerzitní nemocnice vložil stát“. Hned další paragraf tvrdí, že „univerzitní nemocnice může úplatně zcizit věc v hodnotě přesahující 10 000 000 Kč pouze s předchozím souhlasem ministerstva“. Bude tedy možné prodávat bez omezení, jen když se dohodne ministr a správní rada, do které bude jmenovat většinu členů vláda.
„Znamená to jediné - bude to opět o lobbingu a o tom, že si bude moct ministr a pár vyvolených dělat, co budou chtít a nebudou se muset nikoho ptát. A to s posvěcením poslanců,” namítá další z odborníků na řízení nemocnic.
A co je nejhorší, ministr v případě přijetí zákona nemusí rušit nemocnice, ale sloučit s nějakou větší nemocnicí v okolí, přestěhovat a tím otevřít cestu k prodeji jejich nemovitostí. Úmysl zlikvidovat specializované ústavy mělo ministerstvo zdravotnictví také v dobách ministra Tomáše Julínka, ztroskotalo však na odporu jejich lékařů a především pacientů. Bude to tak i nyní, nebo vše potichu projde?
Ředitelé nemocnic nechtějí návrh zákona jakkoli veřejně komentovat. Mají k tomu pochopitelný důvod, protože je může ministr kdykoli bez udání důvodu odvolat.