Index vnímání korupce od Transparency Intenational je velice nepřesný, jde spíše o jakýsi index naštvanosti na politiky a úřady nebo o index špatné nálady, domnívá se Káles. "Nepracuje s žádnými exaktními daty, ale pouze s pocity lidí z různých oborů. Někdy mi přijde, že je tento index zneužíván k prosazování vzniku nových protikorupčních úřadů a různých protikorupčních opatření, která ale paradoxně mohou spíše vytvářet další korupční příležitosti," konstatoval Káles. [bomba]
Index je podle místopředsedy Svobodných také zneužíván k financování neziskových organizací „bojujících“ s korupcí. "Slovo bojujících dávám do uvozovek úmyslně, neboť tyto organizace, ačkoliv někteří jejich aktivisté to opravdu dělají z přesvědčení, často mohou zkorumpované politiky krýt či dokonce pomoct dostat k moci. Stačí si vzpomenout na sněmovní volby 2010 a 2013. Mnohdy totiž ti největší zloději křičí, že všetci kradnú," poznamenal Káles.
Za působení vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, tedy od roku 2013, vzniklo asi deset nových úřadů a přibylo 31 tisíc státních zaměstnanců, připomenul Káles. "To je cesta, jak zvyšovat korupční příležitosti. Jděme opačným směrem. Korupce tady bude do té doby, dokud bude někdo rozdělovat veřejné peníze nebo dokud bude mít někdo z úřední moci právo překazit vám vaše plány. Nelze ji tedy úplně vymýtit, ale můžeme ji výrazně omezit. Nejúčinnějším opatřením je proto omezení moci lidí, kteří spravují stát," konstatoval Káles. Připomenul také slova anglického historika Lorda Actona. Ten prohlásil: "Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.“ Žádný nový úřad či pověřenec, žádné zákonné opatření či přísnější tresty korupci neomezí tolik, jako snížení vlivu politiků a úředníků na naše životy, dodal k tomu Káles.