Nápady ministerstva označil Káles za hloupé. Lze podle něj předpokládat, že další na řadě bude tabulka, která bude stanovovat počet zaměstnanců úklidu školy podle počtu spláchnutí záchodů. "Ministryně školství a její úředníci totiž pravděpodobně usoudili, že bez tabulek a striktních předpisů bude všechno fungovat mnohem hůře. Ředitelé se postupně stanou spíše takovými školníky, o ničem nebudou rozhodovat," poznamenal Káles. [bomba]
Stanovovat počet zaměstnanců jídelen podle počtu uvařených porcí nemůže být myšleno snad ani vážně, domnívá se místopředseda Svobodných. Poukazuje na to, že každá školní kuchyně je jinak vybavená a stavěná, v každé se vaří něco jiného a každý zaměstnanec je jinak výkonný. "Socialistický pohled na svět, že vše bude nejlépe fungovat, když bude řízený z jednoho centra, začíná ovládat naše ministerstvo školství," prohlásil Káles.
Jenže vedení školy má přece k zaměstnancům a studentům blíže než politici a úředníci a určitě ví mnohem lépe, kolik zaměstnanců je na kterou činnost potřeba, je přesvědčen místopředseda Svobodných. "Navíc vedení školy je poté odpovědné studentům a jejich rodičům za kvalitu jídla, které si objednávají. A věřte, že žádný ředitel školy nezaměstnává byť jen jednoho kuchaře navíc, zdravý rozum a jeho rozpočet by mu to nedovolily. Byly by to přece vyhozené peníze. Ředitel má mít možnost opravdu školu vést a směrovat, být za její výsledky odpovědný. Proto nechme na něm, kolik lidí na které pozici zaměstná a jak bude ve škole hospodařit," konstatoval Káles.
V souvislosti s "kuchařským"návrhem ale politika napadlo něco jiného. "Možná by to mohla být inspirace pro stanovení počtu úředníků. Když za První republiky obsluhoval jeden úředník 140 občanů a dnes obsluhuje 40, mohli bychom množství úředníků navázat na počet obyvatel a vrátit jejich stav na úroveň, kdy jsme patřili mezi nejbohatší země světa. Určitě by pak vznikalo méně takto hloupých vyhlášek," dodal Káles.