Maximální oficiální limit, kolik může strana vynaložit na volby, je 90 milionů korun. Neoficiálně přes své sponzory dají partaje mnohem více. Mnohde to jsou vyhozené peníze.
“Jednak strany a politiky u nás všichni znají, a pak je zbytečné, aby strana, která padá ke dnu a jak je jasně vidět na první místo nevyskočí, dala desítky milionů do kampaně,” míní politologové.
Jenomže mnohé partaje si myslí, že čím více dají, tím větší šanci mají na úspěch. ODS chce dát 80, ANO, které je na první místě a nesjpíš i volby vyhraje, hodlá investovat 80 až 90 milionů. TOP 09 hodlá vyčlenit 50 a KSČ “pouhých” 30 milionů korun. [bomba]
„O tom, kolik to bude, teď diskutujeme. Přesnou částku nejsem schopný říct,“ řekl pro Český rozhlas místopředseda ANO Jan Volný.
Šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že strana dá desítky milionů korun a upozornil, že ani spor o více než 300 milionů korun s dnes už zesnulým advokátem Zdeňkem Altnerem jí v tom nebrzdí. „Myslím, že tohle roli hrát nebude. Není nikterak omezena dispozice sociální demokracie s jejími finančními zdroji,“ tvrdí premiér, což není tak úplně pravda, protože sociální demokracie už loni začala šetřit. Dokonce propustila některé řadové zaměstnance, aby uspořila na mzdách.
“Je to vyhazování peněz. Kdyby místo trapných billboardů a spotů strany pořídily přístroje pro nějakou nemocnici, nebo za to pořídily vybavení pro hospice. To by byla kampaň, ale to těm ješitným zamindrákovancům asi nedojde,” řekla Bleskove.cz jedna z bývalých stranic pravicové strany.
Kromě omezení výdajů budou muset strany náklady spojené s kampaní uvádět na transparentním účtu. Na zprůhlednění celkového hospodaření partají pak bude dohlížet nový úřad, který může kontroly provádět od začátku tohoto roku.