Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. Hradní Zemanův protokolář skončil začátkem prosince na Hradě oficiálně z osobních a zdravotních důvodů. Ve skutečnosti poté, co se provalila kauza s videem, na kterém byl zachycen ve velmi choulostivých situacích. Údajně s drogami a placenými prostituty.
Sám Forejt to popřel a označil celou kauzu za komplot a připravenou věc cílené kompromitace jeho osoby. I přes to, že video ukazuje, co vše měl Forejt dělat, postavili se za něj jak bývalý prezident Václav Klaus, tak i současný Miloš Zeman.
Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář. [bomba]
Forejt byl na ministerstvu zahraničí ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno. Forejt usiluje o post velvyslance ve Vatikánu, podle ministerstva tomu ukončení poměru nebrání.
Ovšem zavřít cestu do Itálie si mohl tím, že sám dobrovolně odevzdal bezpečnostní prověrku. A tu každý velvyslanec musí mít. Její získání není však vůbec snadné a její získání trvá řadu měsíců.
Prezident Miloš Zeman i po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na prezidentovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně. A zkritizoval Zemana za to, že už před časem ohlašoval, že Forejt bude velvyslancem.
Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.