Stejně jako řada evropských zemí, tak i ČR chce mít větší vliv na ochranu před kybernetickými útoky, terorismem a propagandou zločinu. A k tomu potřebuje mít dohled nad tím, co se děje, co si kdo píše, co kdo prohlíží.
“Bezpečnostní hrozby pro stát jsou čím dál větší, není tedy divu, že bezpečnostní služby dělají co mohou a co jim umožňuje zákon. Jenomže je tady možnost, že v případě nutnosti by mohly tajné služby sledovat daleko více,” říká bezpečnostní expert.
Nyní chce vláda novelizovat zákony a zřizovat nové úřady a instituce. Na stole má tři zákony, z čehož dva mají chránit Česko před kybernetickými útoky. “Jeden bude dokonce oprávněný i k protiútoku na hackery. Třetí, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, má už od ledna bojovat s dezinformacemi a propagandou. Je to v zájmu každého občana,” tvrdí vládní zdroje. [bomba]
„Jste vláda Kosteleckých uzenin, postupujete salámovou metodou,“ uvedla poslankyně ODS Jana Černochová,” směrem k vládnímu kabinetu s rýpnutím si do Andreje Babiše. Premiér Bohuslav Sobotka jí ale odpověděl, že rozvíjení kybernetické bezpečnosti není chaos, ale organické rozrůstání.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) rovněž vyvrátil, že by na základě novely o Vojenském zpravodajství mohli armádní zpravodajci číst všechny komunikace na internetu i sms zprávy. „To je strašné zjednodušení. Pravidla budou přísně daná, nebude to tak, že se kdokoliv bude moct dívat do korespondence. Bylo by to stejně jako s odposlechem, že k tomu musí svolit soudce,“ říká šéf resortu.
„V žádném případě nepůjde o špiclování. Když ale chcete být chráněn, tak jsou určitá omezení v určitých případech v zájmu každého občana,“ řekl Stropnický bez dalších podrobností z důvodu taktického postupu.
Všichni členové vlády i odborníků se shodují, že “běžný, slušný občan” nemá důvod se ničeho obávat a tajné služby o něj rozhodně zájem nemají. Bezpečnostní složky chtějí řešit podezřelé skupiny, u kterých mají podezření, že by něco mohly připravovat.