Každý, kdo bude chtít přidat podpis pod kandidátní listinu, respektive nominační, bude muset ke svému jménu připsat i číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Podpisů bude muset být navíc 50 000. Tuto změnu přináší návrh volebních novel, který Sněmovně doporučil schválit ústavně-právní výbor. [bomba]
Poslanci by podle stanoviska neměli rozšířit volební právo cizinců ze zemí EU. Dolní komora by mohla o předloze hlasovat na lednové schůzi. Z vládní normy by podle doporučení výboru mělo vypadnout ustanovení, podle kterého by mohli v komunálních volbách hlasovat i obyvatelé ostatních zemí unie, kteří mají v Česku byť jen přechodný pobyt. Ministerstvo vnitra se k této úpravě postavilo neutrálně.
Novela je podle ministerstva vedena snahou vyhovět požadavku Ústavního soudu, který doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů na petici a zároveň upravit ověřování jejich pravosti.
“Novela má umožnit voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou a stranám umožní elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí. Místo rodného čísla na nominačních peticích pro kandidáta na senátora bude podle úprav stačit datum narození,” uvádí navrhovatelé zákonné úpravy.
Novela také nově upravuje časová pásma pro hlasování v zahraničí, aby všechna byla pokryta. Při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas u zastupitelských úřadů v Jižní Americe, kdy zákon nepočítal s tamním časovým posunem. Hlasy by se tam při dodržení doslovného znění zákona začaly sčítat v době, kdy mohli lidé ještě hlasovat. Situaci musela tehdy vyřešit Státní volební komise.