Přestože dobře věděl, že spojení jeho podnikatelských aktivit s vlastnictvím médií bude v jeho politické kariéře problém, velmi se diví. Zákon o střetu zájmů podpořilo 125 poslanců ze 174 přítomných. Původně ho navrhl Senát. Novinku teď musí ještě schválit prezident. Pokud ji bude vetovat, může být zákonodárci přehlasován.
Médií se bude muset jako vlastník vzdát, pokud bude chtít sedět i v příští vládě. To by Babiš samozřejmě chtěl a má k tomu ty nejlepší předpoklady. Výsledky předvolebních průzkumů ukazují, že na to jeho hnutí ANO má.
Jeho firmy navíc od 15. dne po vyhlášení zákona nedosáhnou na veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. A to může být pro velkého magnáta a podnikatele obrovský problém. [bomba]
Novela ”lex Babiš” prošla napříč politickým spektrem, podpořili ji vládní ČSSD a lidovci, ale i opoziční KSČM, TOP 09, ODS a Úsvit. Proti bylo jen 42 poslanců.
Zda Miloš Zeman zákon podepíše nebo bude vetovat, nyní Hrad neuvedl. „Času na vyjádření vůle je bezesporu dostatek. Pan prezident se nejprve podrobně seznámí se schválenou normou,” upřesnil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
“Chtějí mě dostat pryč z politiky, chtějí mě zničit. Proto to odhlasovali, to je snad každému jasné…,” reagoval naštvaný Andrej Babiš.
Asi nejostřejší projev měl ve Sněmovně šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek směrem k předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi! „Já jsem hrdej na to, že jsem mohl 15 let pracovat pro Agrofert a pana Babiše. Na co jste hrdej vy, pane Kalousku? Pracoval jste vůbec v nějaké firmě? Jste hrdý na to, co po vás zůstalo? Padáky, mrtvoly, casy, pandury...“ uvedl druhý muž ANO.