Castrovy ostatky byly zpopelněny už v sobotu a průvod se s nimi z Havany později vydá do Santiaga de Cuba na východě země. Město, kde Castro započal komunistickou revoluci, bylo vybráno jako místo jeho posledního odpočinku.
Kvůli smutku byla vyhlášena dočasná prohibice, tedy prodej alkoholu, přerušena baseballová liga a vlajky byly staženy na půl žerdi. Vláda Kubánce vyzvala, aby k uctění Fidelovy památky podepisovali prohlášení o věrnosti Castrovým ideálům a socialismu a o ochotě za tyto ideály bojovat.
V Havaně i Santiagu zní od pondělí salvy. Během úterý, až do soboty, bude přes den dělostřelba v hodinovém taktu pokračovat. V neděli pak vojáci opět vypálí 21 salv. Státní smutek skončí v neděli 4. prosince, kdy bude popel uložen v Santiagu de Cuba. [bomba]
Smrt Fidela Castra vzbudila na Kubě i ve světě rozporuplné reakce. Zatímco pro jedny je Castro hrdina, který zachraňoval lidi před chudobou a nastolil spravedlivý socialismus, pro druhé byl tyranem a despotickým diktátorem. "Ti s ním nadělají... byl to obyčejný grázl a diktátor, kterému i někteří státníci lezli do zadku," řekl jeden z Kubánců žijící v Evropě.
Na pohřeb například z Ruska nepřiletí ani prezident Putin, ani premiér Medveděv. Zemi bude zastupovat pouze předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Zda se na pohřeb Fidela Castra vydá americký prezident Barack Obama, není jasné. Prezident pouze vyjádřil soustrast pozůstalým.
Smutek nad odchodem Fidela Castra vyslovil i papež František, který tím částečně naštval statisíce katolíků. “Možná to udělal jako gesto křesťatnství poté, co se s ním nedávno setkal,” komentovaly jeho krok řádové sestry z Říma.