Papež pak vyslovil ve španělsky proneseném vzkazu adresovaném Fidelovu bratrovi a současnému nejvyššímu kubánskému představiteli Raúlu Castrovi upřímnou soustrast. Upřímnou soustrast rodině a kubánskému lidu vyjádřil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Mnozí nad vyjádřením papeže kroutí hlavou. Jenže sám František se s Fidelem Castrem setkal loni při návštěvě Kuby. Fidel Castro o sobě prohlašoval, že je ateista. Byl nicméně křtěný jako katolík a vychovaný ve školách vedených jezuity.
Papež zřejmě k úmrtí bývalého státníka přistupoval jako křesťan bez jakýchkoli úsudků v jeho konání. Tím ale naštval miliony lidí na světě. “To nemyslí vážně! Zešílel snad papež…?,” ptali se šokovaní lidé na sociálních sítích. [bomba]
Například britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že smrt Fidela Castra znamená "konec jedné éry pro Kubu, ale začátek nové éry pro kubánský lid". "Castrovo vedení kubánské revoluce v roce 1959 z něj učinilo historickou, byť kontroverzní postavu," uvedl Johnson v prohlášení a dodal, že Británie bude nadále spolupracovat s Kubou v celé škále oblastí včetně lidských práv.
Kanadský premiér Justin Trudeau označil Castrovu smrt za "ztrátu pozoruhodného vůdce", který však byl "kontroverzní postavou”.
"Velký vůdce Fidel Castro vedl boj svého lidu a své země proti imperialismu a hegemonii po desetiletí," uvedl syrský prezident Bašár Asad. Castro podle něj svým odporem vůči sankcím ze strany USA inspiroval národy po celém světě.
Bolivijský prezident Evo Morales napsal na Twitteru, že Castro byl "jedním z vůdců, který nás naučil bojovat za svrchovanost státu a důstojnost lidí světa". Libanonská militantní skupina Hizballáh označila Castra za "velkého vůdce a za historický symbol; jeho život byl majákem pro všechny revolucionáře světa". Řecký levicový premiér Alexis Tsipras na Twitteru napsal: "Sbohem, commandante. Až do věčného vítězství lidu."
"Jsem hrozně smutný, protože to je, jako by mi zemřel druhý otec," uvedl argentinský fotbalista Diego Maradona, kterého s Castrem pojilo přátelství.