Za klamavou reklamu může zadavatel dostat tučnou pokutu. Ministerstvo financí přitom do kampaně na EET investuje přes 30 milionů korun z veřejných prostředků.
“Tahle reklama mě zvedá ze židle. Asi si pan ministr financí nevidí do úst. Reklama říká, že EET férově pro všechny? Dělá si pan vicepremiér z lidí legraci?,” ptá se podnikatel v pohostinství pan Jaroslav z Prahy.
“Celé jméno uvádět nebudu. Nechci, aby se mi berňák mstil, ale konzultoval jsem to s právníkem a ten říká, že je to klamavá reklama. Kdyby EET byla opravdu férová pro všechny, začala by evidecne tržeb pro všechny stejně, bez výjimky. Takhle my restauratéři teď budeme muset EET mít, ale stánkaři ne. A další živnostníci a podnikatelé až od února. A tam se říká, kdo ví, jaké úpravy tam budou,” namítá majitel restaurace na pražském Žižkově. [bomba]
“To má kolem sebe pan Babiš opravdu takovou bandu tupců a neumětelů, že nevidí základní věc v tom, když udělají spot, který lže? Normálně a vědomě se tu lidem lže a dělají se z lidí blbci. Já odvádím měsíčně jen za zaměstnance na sociálním a zdravotním okolo 40 tisíc korun, a to nepočítám další náklady. Místo toho, aby stát podporoval malé a střední podnikatele, tak je ničí. Zvažuju, že to půl roku nechám, uvidím, pak to zaříznu. Půjdu na pracák, najdu si něco v Německu, v Rakousku, v Anglii a jdu do pr…e!,” dodal naštvaně.
Samo ministerstvo financí se k reklamě, která běží v televizi, zatím nevyjádřilo. Nicméně další lží je to, o čem spot hovoří: “Víte, co znamená 18 miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení 18 nemocnic, nebo za to může být 140 škol a školek, nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic, nebo pětistovka měsíčně navíc důchodcům nebo 900 dětských hřišť, nebo 2 700 špičkových hasičských aut, nebo 4 500 měsíčně navíc pro učitele,“ říká v reklamním spotu mužský hlas.
Babiš tedy slibuje o 18 miliard korun ročně navíc? Přitom resort financí připouští, že je to hrubý odhad toho, kolik by se díky EET, tedy poté, co většina bude muset příjmy přiznat, může vybrat. Což ale neznamená, že se tolik vybere.
“Pan Babiš slibuje něco, co nemůže zaručit. Třeba učitelům a dalším nepřidá peníze EET, ani ministr financi, ale vláda. Peníze z daní se rozdělují jako celek, tedy není dopředu jasné, kam která tisícovka půjde,” namítl vicepremiér a Babišův kolega z vlády, šéf KUD-ČSL Pavel Běobrádek.
“EET jsou vyhozené peníze. Už nyní mnozí podnikatelé vědí, jak to obejít. Jak věci neúčtovat a podobně. Bude to jen stát peníze, je to dobrý kšeft pro firmy, které pracují s touto technikou a stát jim dá vydělat. Ale výrazný efekt to mít nebude,” dodal jeden z ekonomů a daňových poradců.
EET ovšem už (ne)férově pro všechny startuje od 1. prosince. Od února pak pro další část oborů podnikání.