Státní souhlas, který poslanci ve svém návrhu vyžadují pro duchovní a kazatele, dobře známe z dob komunistické totality a pěkně doplňuje trest za hanobení hradního pána, který navrhuje jiná část parlamentu, domnívá se Nováková. Do pasti na muslimy však podle ní nesmí spadnout náboženská svoboda a církve, které vytvářely cenné kulturní dědictví.
Z obsahu návrhu na změnu církevního zákona jasně vyplývá snaha omezit působení muslimských duchovních u nás. "Jistě za to sklidí pochvalu nejen islamofobů. Úplně se přitom zapomíná, že takový návrh ohrožuje všechny. Ani zásadový ateista nepopře, že stovky kostelů s cennými uměleckými památky jsou hlavním důvodem turistického ruchu, že skvostná hudební díla i Karlova univerzita jsou dědictvím křesťanské kultury, že katolická charita a evangelická diakonie hrají důležiotu roli v našem systému pomoci potřebným," podotkla Nováková. [bomba]
Navrhovatelé podle poslankyně přehlédli, že největší církve u nás, tedy křesťanské, mají strukturu na globální úrovni. "Byl by přezkoušen také papež, kterého mimochodem před časem pozval současný prezident Zeman? Jedno z řešení, které bere v potaz zkušenosti z jiných zemí a nechce opakovat chyby, je už třetí pokus přesvědčit sněmovnu, aby souhlasila se změnou v školském zákoně. Navrhujeme, aby žáci dostali kvalitní informace o všech světových náboženstvích, ale aby byli zároveň vedeni k tomu pochopit a dobře si osvojit základy evropské kultury, která stojí na humanismus a ten zase na odkazu antiky a křesťanství. Školy, které by chtěly předávat kulturu založenou na jiných principech, by u nás působit nemohly," konstatovala Nina Nováková.
Je podle ní třeba říci, že Ústředí muslimských obcí, jediná registrovaná muslimská náboženská společnost, nemá tzv. zvláštní práva, tedy nemůže na školách učit náboženství, nemůže působit v armádě ani ve vězeních. Základní podmínky, které nesplňuje, jsou dvě: nedostatečný počet věřících a nezveřejňování výročních zpráv. Obava z pravomoci ministerstva, které by mohlo udělit výjimku, není také oprávněná. Tato možnost platila jen do roku 2007.
"Vybalancovat svobodu myšlení, svědomí a vyznání s promyšleným uchováváním naší kulturní identity je možné. Plně souhlasím s tím, že společná kultura projevující se v různých podobách života, je to, co drží společnost pohromadě, ale nemohu souhlasit s bolševickými metodami," dodala Nováková.