Ve vládě končí podle očekávání ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Tyto dva šéfy resortů nahradí poslanec Jan Chvojka a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík!
Oproti dřívějším předpokladům si místo ve vládním týmu uchovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a nekončí ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ani nikdo další. Alespoň prozatím.
„Sociální demokracie nemůže nereagovat na výsledek krajských voleb a neprovést změny. Já jsem se rozhodl tyto změny iniciovat a zahájit. Vedl jsem několik rozhovorů, a to velmi tvrdých, kdy s některými kolegy jsme se na další spolupráci dohodli a u některých jsem rozhodl, že je třeba jejich misi ukončit," řekl Sobotka na tiskové konferenci v sídle ČSSD. [bomba]
Své rozhodnutí telefonicky oznámil prezidentu Miloši Zemanovi. S návrhy na odvolání za ním pojede v neděli do Lán. Za to, že premiér sice oznámil dopisem členům ČSSD, že chystá čistku, ale neřekl v jakém smyslu, sklidil vlnu kritiky u některých spolustraníků. Hlavně u ministra Jiřího Dienstbiera.
„Měl udělat jasný, čistý řez. Předešlo by se celé řadě spekulací,“ řekl Dienstbier s tím, že osobně nesouhlasil s tím, že premiér jel v úterý předjednat své návrhy s prezidentem Milošem Zemanem.
„Já na jeho místě bych postupoval tak, že bych si pozval ty, kterých se to týká, oznámil jim to, bezprostředně bych to oznámil veřejnosti a oznámil to prezidentovi. A neptal bych se ho, jestli s tím souhlasí, nebo ne, protože mu do toho podle ústavy nic není. Prezident podle ústavy funguje jako notář, nemá žádný prostor odmítnout návrhy premiéra," dodal Dienstbier, který v tomto týdnu absolvoval se Sobotkou hodinové jednání.
Sobotka čelil kritice také odcházejícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. „Pro mě je důležité, jak z této situace vyjde sociální demokracie. Já se nemůžu dívat na to, jak se nám někteří naši političtí konkurenti chechtají a mají radost z toho, že se nám teď úplně nedaří. Nicméně obměna ministrů je plně v rukou premiéra.
Sobotka mimo jiné také uvedl, že by si obměnu dokázal představit i na postech, které zastávají ministři koaličních partnerů – hnutí ANO a lidovců. Předsedové obou stran Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek ale takové úvahy odmítli.
Podle některých spekulací i z vnitřku sociální demokracie potřeboval premiér uvolnit dvě ministerská místa, aby svým spřízněným lidem necelý rok před volbami zajistil “slušný post” a odcházejícím členům vlády za to jistě nabídl nějakou slušnou ”trafiku”. Třeba časem dobrá místa na některém z velvyslanectví. To však Sobotka odmítá.