Poprvé si Češi otestovali nový zákon 28. října. "Logickým důsledkem ,neprodávat´ by mělo být ,mít zavřeno´. Jenže se ukázalo, že na Čechy si jen tak někdo nepřijde. Jeden prodejce má otevřenu předávací místnost, druhý nechává děti hrát si s hračkami, třetí naplánoval inventuru. Nerespektovat zákony, jako dárek republice k jejímu svátku, to je velmi české. Zcela jasně to vypovídá o stavu právního vědomí u nás. Ale co chceme, když ani prezident republiky nerespektuje pravomocný rozsudek soudu (viz. kauza F. Peroutka)," prohlásil Svoboda. [bomba]
U západních sousedů to mají ošetřeno výrazně jinak. Neděle a státem uznané svátky zůstanou jako dny pracovního klidu a duchovního povznesení chráněny zákonem, říká článek 139 Výmarské ústavy, který byl potvrzen v základním zákonu Spolkové republiky Německo. Německý ústavní soud v roce 2009 rozhodl, že "pouhý hospodářský zájem o obrat ze strany majitelů obchodů a každodenní zájem o nakupování potenciálních zákazníků zásadně nestačí k tomu, aby se ospravedlnila otevírací doba prodejen o svátečních dnech". V Německu to ovšem není taková revoluce – odpočinek zaměstnanců a možnost jejich sociálního života tam má absolutní přednost, poznamenal Svoboda.
"Můžeme mít různé názory na tento zákon. Jedno je ale jisté. Žiji-li v demokratické zemi, jsem demokrat a pokud se mi nějaký zákon nelíbí, pak usiluji o jeho změnu. Když zákon nedodržuji a pouze se ho snažím obcházet či sympatizuji s projevy jeho obcházení, nejsem demokrat," dodal Svoboda.