Sám Babiš (ANO) nemá strach o obchodní výměnu s Čínou poté, co se s tibetským duchovním vůdcem sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Svůj podpis by pod prohlášení ústavních činitelů, že tím “narušil obchodní vztahy s Čínou“, nepřipojil. Podle něj totiž bylo zbytečné.
„Daniel Herman se celý život pohybuje v duchovním světě, já zase v tom byznysovém. Tak si spolu občas povídáme a seznamujeme se navzájem se svými světy. Já si pana Hermana velmi vážím, on mě podpořil v záležitosti s táborem v Letech, za což v rámci své partaje dostal patřičně vyčiněno. Teď jsem měl potřebu vyjádřit mu jako člověku podporu ohledně jeho setkání s dalajlámou. Ministr kultury mě o něm informoval předem, a pokud vím, řekl to i premiérovi. Nechápu, proč by se nemohl potkat, s kým chce," řekl Deníku Babiš.
Řeči o poškození obchodních vztahů s Čínou jsou podle vicepremiéra nesmysl. „Copak dalajláma může ohrožovat Čínu? Vždyť nic nechce, je symbolem nějakých hodnot. To prohlášení bylo úplně zbytečné, nemůže mít vliv vůbec na nic. Obchodní bilance s Čínou je pořád stejná, stále desetkrát víc dovážíme, než vyvážíme. Slyšel jsem hlasy asi od tří skupin, které šly do holportu s čínskými pseudoinvestory s podivnými penězi, že se jim to už nelíbí a litují toho," prohlásil šéf ANO.
„Společnost je zase v sobě, hádá se, místo aby byl klid. To se mi nelíbí. A taky nechápu, že pana Hermana nepodpořili jeho kolegové z lidové strany Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka," rýpl si Andrej Babiš. [bomba]
Prohlášení, které podepsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), vyvolalo kritiku především u pravicové opozice. Ústavní činitelé prohlášením reagovali na úterní setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Trvali v něm na tom, že takové schůzky by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Vztahy zemí označili za přínosné a užitečné.
Premiér Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že s ostatními představiteli státu poukázal na dlouhodobé postoje ČR k Číně. "To není věc, se kterou by přišla naše vláda, vlády ČR dlouhodobě, ať byly pravicové nebo levicové, v minulosti zastávaly politiku respektování územní integrity Číny," uvedl premiér.