Vicepremiér Babiš totiž chce i “podplatit“ ty senátory, kteří by souhlasili se zrušením této instituce, jenž vyjde ročně na více než miliardu korun. Navrhl doživotní rentu pro ty, kteří na to kývnou.
„Na to, abych zrušil Senát, potřebuji senátory. Nechal jsem udělat analýzu, jak to bylo jinde,“ uvedl Babiš a zmínil právě možnost doživotní renty. Dodal, že Senát stojí za rok 548 milionů korun s tím, že teď neřeší, kolik bere kdo z 81 senátorů. „Možná, že kdybychom jim dali třetinu, tak by to bylo v pořádku," podotkl Babiš. [bomba]
Senát přitom fakticky stojí nejméně jednou tolik. Nejde jen o senátory, ale i jejich asistenty, sekretariát a další zaměstnance, náklady na provoz, energie i odvody na pojištění.
K Babišovi se přidala i hlava státu, která se zamýšlí nad potřebností Senátu ČR. „Nejsem si jist, zda desetimilionová země, jako je Česká republika, potřebuje horní komoru parlamentu. "Nízká volební účast poukazuje na to, že existence Senátu lidi nezajímá. Kdyby si ho vážili, účast bude vyšší,“ uvedl Miloš Zeman.
Na druhou stranu připomněl, že Česká republika čítá pouze deset milionů obyvatelstva, což přirovnal ke „středně velkým“ americkým či evropským městům.
Zatímco dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a místopředseda Přemysl Sobotka (ODS) připustili, že nízká volební účast je problém, míní, že ale rozhodně není seriózní spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení této komory parlamentu.
Přičemž o zrušení Senátu už dlouhodobě usiluje například i KSČM. Pokud najde spojence v hnutí ANO a případně dalších stranách, za pár let by mohl být Senát minulostí.