Dalajlama v sobotu přijel na Slovensko, kde se setkal s tamním prezidentem Andrejem Kiskou a s několika dalšími politiky. V pořadí třetí návštěvu dalajlamy v zemi pod Tatrami kritizovalo čínské velvyslanectví na Slovensku. Slovenští politici se s dalajlamou sešli soukromě, nikoliv v rámci svého oficiálního programu.
"Buddhismus je pro mě filozofie o tom, jak bychom měli žít. Smyslem života je pomoc druhým, obětování pro druhé. Ten, kdo dbá o vlastní štěstí, bývá často nešťastný a nejšťastnější jsou ti, kteří dbají o štěstí druhých," řekl Kiska u příležitosti schůzky s dalajlamou v restauraci televizní věže Kamzík na malokarpatském okraji Bratislavy. Setkali se s ním i někteří slovenští poslanci. [bomba]
Dalajlama podle jednoho ze zúčastněných na schůzce hovořil i o někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. V neděli kromě plánované veřejné přednášky vystoupil před členy akademické obce bratislavské Univerzity Komenského, která mu během jeho první návštěvy Slovenska v roce 2000 udělila čestný doktorát. Tentokráte rektor univerzity Karol Mičieta ocenil dalajlamu pamětným prstenem. Dalajláma v projevu uvedl, že lidé se musejí naučit být empatičtí a ohradil se proti označování muslimů za teroristy.
Návštěvu tibetského duchovního vůdce již předem odsoudila čínská ambasáda na Slovensku. "Schůzka slovenských státních představitelů s dalajlamou není v souladu s principem jedné Číny, který Slovenská republika vždy dodržovala, výrazně poškozuje vzájemnou politickou důvěru a bilaterální vztahy Číny a Slovenska, ničí přátelskou spolupráci mezi oběma zeměmi, jakož i vlastní zájmy Slovenska," uvedlo v prohlášení velvyslanectví Číny.
Podle Číny je dalajlamovým záměrem prostřednictvím schůzek s politiky zvyšovat vliv v zájmu "tibetské nezávislosti". Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí dnes, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.