Podle vládních materiálů je i na letošní rok plánovaný schodek, a to ve výši 70 miliard korun. Analytici ale očekávají, že by hospodaření státu mělo skončit za celý letošní rok zhruba vyrovnaně.
Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 57 miliard na 965,2 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 28,4 miliardy na 882,9 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 34,3 miliardy na 470,2 miliardy korun.
Zatímco ministerstvo financí se chlubí přebytkem, seniorům přidá stát o směšné tři stovky a policisté, hasiči či učitelé dostanou pár korun. [bomba]
Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za důvod výsledků lepší výběr daní, efektivní čerpání evropských fondů, rozvoj investic a růst příjmů domácností. Premiér míní, že se kabinetu daří řešit problémy prioritních oblastí, jako jsou zdravotnictví, školství, bezpečnost či sociální sféra, které byly podle něj za minulých vlád podfinancované.
„To zastavilo jejich přirozený vývoj. Došlo také k výraznému poklesu příjmu domácností, což oslabilo samotný ekonomický růst. To vše naše vláda postupnými kroky napravuje,“ uvedl.
Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale v rozpočtu vidí strukturální chyby. „Sobotkův kabinet těží z ekonomického růstu a je neschopný investovat. Odmítám tvrzení, že je stav rozpočtu důsledkem prorůstové politiky. Kdyby to tak bylo, tak by logicky vláda předkládala i na příští rok vyrovnaný rozpočet, protože i příští rok se očekává příznivý ekonomický růst,“ podotkl Kalousek.