Podle opozice je ale návrh nespravedlivý a diskriminační a negativně se dotkne například handicapovaných lidí. Nicméně i těch, kteří se z nějakého důvodu rozhodli děti nemít nebo zkrátka nemohou.
Návrh už prošel připomínkovým řízením a s jeho účinností se počítá už příští rok. „Cílem zákona je ulehčení finanční zátěže rodin s dětmi v období výchovy nezaopatřených dětí, tedy v době, kdy nejvíce potřebují peníze, protože s rostoucím počtem dětí v rodině dochází k samozřejmému růstu výdajů na děti a zároveň ke značnému poklesu příjmů na člena domácnosti,“ je uvedeno v dokumentu ministerstva práce a sociálních věcí. [bomba]
Pro bezdětné zaměstnance tak návrh počítá se zvýšením důchodového pojistného o jeden procentní bod na 7,5 %. Zvýšení se bude týkat i pojištěnců, kteří o dítě v minulosti pečovali, ale už nepečují.
V návrhu stojí, že čím více dětí pak lidé budou mít, tím méně budou platit. Se čtyřmi a více dětmi dokonce rodiče nebudou muset platit vůbec nic. „Pracující rodiče, kteří vychovávají děti, vychovávají budoucí plátce důchodů - a to pro ty, co děti měli, ale i pro bezdětné. Nesou budoucí generace na svých bedrech, vychovávat děti je dost drahá záležitost. Zároveň lidem bez dětí, ať už je to dobrovolně či nikoli, zbývá více peněz. Proto si myslím, že toto opatření je naprosto spravedlivé, narovnává část znevýhodnění pro rodiny s dětmi,“ tvrdí ministryně Michaela Marksová (ČSSD).
Jenomže Marksová paušalizuje zcela nesmyslně. „Jak může říct, že lidem, kteří nemají děti, zbývá více peněz. Já jsem třeba vážně nemocná, prošla jsem si rakovinou, kvůli tomu jsem děti nemohla mít. Dnes doplácím patnáct stovek měsíčně na léky, které musím mít. Ráda bych měla děti a tohle diskriminování mě uráží,“ podotkla paní Jitka z Benešova.
S návrhem nesouhlasí třeba TOP 09 nebo ODS. Ale také někteří lidé z Babišova ANO nejsou návrhem nadšeni. A dokonce ani v řadách ČSSD není názor stejný. „Je to blábol, co paní ministryně vymyslela, ale bohužel, musíme hlasovat pro,“ dodal pro Bleskove.cz jeden z poslanců sociální demokracie.
Každopádně jde o návrh diskriminační, a to dost zásadně. Zákon, který výrazně zvýhodní jednu skupinu lidí před jinou. Někteří dokonce zvažují, že v případě přijetí zákona se obrátí na Ústavní soud.