Podle týdeníku E15 se v posledních dvanácti měsících se v tomto odvětví uskutečnilo dvanáct transakcí, o rok dříve pouze sedm. Zdravotnictví je mezi pěti hlavními odvětvími, ve kterých se transakce odehrávají.
„V loňském a letošním roce probíhal především nákup nemocnic a zdravotnických zařízení. U nich i v následujících měsících předpokládáme zvýšenou aktivitu investorů,“ uvedl Jan Hadrava, odborník na transakce PwC ČR.
Jde většinou často o transakce v desítkách až nižších stovkách milionů korun. Například v únoru oznámil Agel koupi nemocnic v Lounech a Jeseníku. Koncem března pak koupila EUC největší polikliniku v Hradci Králové, kde působí 80 lékařů na 11 tisících metrech čtverečních. V červenci převzala skupina Penta nemocnici ve Vrchlabí. Podle spekulací za ni dala 120 milionů korun.
O poslední velkou transakci se postaral fond Hartenberg, když koupil většinu ve firmě Codum, která provozuje Polikliniku Modřany. Ta v roce 2014 vykázala tržby 89 milionů korun a zisk osm milionů korun.
Obvykle se zdravotnického zařízení zbavuje menší soukromník a kupuje jej větší síť. „Soukromí vlastníci využívají přirozené generační obměny menších vlastníků a prokazují, že umí řídit efektivně a že konsolidace je nevyhnutelná,“ říká mluvčí EUC Dita Fuchsová. [bomba]
O nabízené zdravotnické zařízení se často uchází hned několik velkých zájemců. O starších majitelích, kteří hledají partnera pro budoucnost, mluví také Jozef Janov, hlavní partner fondu Hartenberg, který spravuje soukromé investice ministra financí Andreje Babiše.
Nadále mají velcí hráči chuť nakupovat všeobecné nemocnice, těch je ale v Česku na prodej málo. Tuzemské špičky jsou ale aktivní i jinde. Na Slovensku teď hledá kupce poslední městská nemocnice, ve Zlatých Moravcích. Utkají se o ni dva zájemci: Agel a Hartenberg Capital.
„V následujících letech očekáváme zejména růst soukromých investic do menších městských a krajských nemocnic,“ tipuje Štěpán Flieger. To ovšem záleží na politické a společenské náladě.
Třeba ČSSD voličům slibuje, že nedovolí privatizaci soukromých nemocnic. Otázkou ale je, co nastane, kdyby se k veslu dostalo Babišovo ANO třeba ve spojitosti s ODS či TOP 09. Ač Miroslav Kalousek nyní vykřikuje, že by s ANO do party nikdy nešli, v momentě, kdy by se tato varianta nabízela, by zcela jistě svolil. A pak by zde byl prostor právě pro prodej či rozprodej i krajských nemocnic na několik menších firem sdružených v jedno konsorcium, ovšem z většiny soukromých vlastníků.