Přesto, že Miloš Zeman není úplným přítelem katolické církve, s kardinálem Dukou má nadstandardní vztahy. Včera se dokonce dva představitelé potkali na pracovním obědě, který se protáhl až do odpoledne. Díky krokům Zemana tak bude církev, která je právnickou osobou a podnikatelským subjektem, asi nejbohatší firmnou vzemi. Navíc firmou, která až nečekaně jednoduše získala majetek, aniž se o to musela nějak zvlášť snažit.
"Co bylo ukradeno, má být vráceno," tvrdí Duka a tvrdil to i jeho předchůdce kardilnál Miloslav Vlk. Otázkou však je, co komu a kdy bylo ukradeno. Mnozí věřící nesouhlasí s tím, že církev tak rychle dostává zpět majetek, z nějž u mnohého nemůže přímo doložit původní vlastnictví.
"Strašné je, že desítky let od Revoluce se soudili lidé se státem o majetek, který jim před rokem 1948 opravdu patřil a opravdu jej kdysi koupili. Tady se církvi vydal i majetek, kde nemůže opravdu s čistým svědomím říct, že byl její. To, co prověřovali, je jen část toho, co bylo a bude ještě vydáno a církev tak přijde k velmi luxusním pozemkům i objektům," diví se Josef Poláček, který je sám věřící, ale také měl po roce 1989 problémy, aby se jemu komunisty zabavený rodinný majetek vrátil. [bomba]
Dokonce i sami někteří kněží jsou v rozpacích z toho, že katolická církev dostane většinu z majetku a vyrovnání za zhruba 70 miliard korun, přičemž doposud nebylo učiněno oddělení církve od státu!
"Není to rozumné. Rozhodně to nepřispěje k dobrému jménu církve a náladě ve společnosti. Špatné je to, že mnoho diecézí nemá peníze ani na údržbu majetku, který ji patří a využíváme jej, ale chceme další. Kdo se o to bude starat, kdo z toho bude odvádět daně, kdo najde využití. Bojím se, že i v církevních řadách bude nebo už vlastně je mnoho spekulantů, kteří na tom budou chtít i vydělat," svěřil se Bleskově.cz jeden z duchovních, který si pochopitelně nepřeje zveřejnit své jméno.
Kromě majetku v jednotlivých diecézích nyní dostane katolická církev i hodnotný majetek v Praze na Hradě. Například bude Metropolitní kapitule bude vydán soubor novogotických Mockerových domů, známých také jako Nové proboštství, a Náboženské matici klášter svatého Jiří, jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Svatojiřská bazilika zůstane v majetku státu. Zde se však kapitula i matice zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnictví objekty nechají na své náklady zrekonstruovat. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou podmínku nestanovuje.
To je ale jen dílčí krok církve. Podle mnohých, aby se představitelé duchovních udělali hezkými, a také proto, že jde o objekty v centru Prahy. "U nás ve vsi je kostel, na který církev od roku 1990 nesáhla. Nebýt pana faráře, který sehnal místní firmu a sponzory, spadl by asi kostel i fara. Když kněz objekty nechal krásně opravit, biskup ho za půl roku přeložil do nějaké díry, kde to bylo podobné. Takhle se chová církev i ke svým lidem. To je docela ostuda," dodal další z věřících.