Například ředitel VZP Zdeněk Kabátek, kterému znovu do funkce pomohl právě Němeček, uvedl, že ani pravidelná “valorizace“ plateb nebude mít přílišný efekt.
Prosazení pravidelné valorizace požaduje Česká lékařská komora, které to slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jenomže jak peníze přivést?
„Zaplatí to živnostníci, firmy a podnikatelé. Jinak to nepůjde. Už nyní je jasné, že odvody za zaměstnance i lidi OSVČ se musejí zvedat. Z čeho to třeba živnostníci za chvíli budou platit, to nikdo neví,“ podotkl jeden z lékařů, který si myslí, že peněz ve zdravotnictví je dost. Jen je důležité vynakládat je efektivně. [bomba]
„Například by se léky alespoň v krajích měly nakupovat hromadně prostřednictvím nějaké aukce. Měly by se přestat dělat duplicitní vyšetření. Pro některé zbytečná, pro některé naopak potřebná. Měla by se přestat na všechno psát antibiotika, když to pacient nepotřebuje. Zkrátka ten systém změnit, pak bude peněz dost,“ míní zkušený lékař z Prahy.
Svatopluk Němeček na mimořádném sjezdu ČLK v Praze řekl, sociální demokracie ve vládě automatické valorizace prosadí. S opatřením nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zda jako ministr financí, nebo jako zaměstnavatel téměř 25 000 lidí v jeho Agrofertu, to nespecifikoval.
Komora přitom požaduje, aby se platby státu postupně zvyšovaly s nárůstem vyměřovacího základu z 25 na 50 procent průměrné mzdy. Tomu se pojišťovny nebrání, ale myslí si, že to má i jiné aspekty.
„Kde to budou chtít vzít jinde, než na nás. Prostě budou zvyšovat zdravotní pojištění, až se to stane neúnosným úplně. Já měsíčně platím přes dva tisíce korun,“ namítá pan Zdeněk z Třeboně, který pracuje jako živnostník. Marodí přitom maximálně jednou do roka s anginou, jinak prý ne.