Růst sazeb autorských práv je až padesátiprocentní. Tedy o takovou výši chce OSA od roku 2017 poplatky navýšit. Pro některé obce, podnikatele a živnostníky to může být likvidační.
Ministerský předseda vyjádřil pochopení i pro protesty, ke kterým se kvůli tomuto zvýšení odhodlaly obce. Podotkl však, že vláda ani ministerstvo kultury tyto sazby nemohou korigovat. Pokud by ale Sobotka chtěl, korigovat by se daly. A sice zákonem.
„Ministerstvo kultury nemá oprávnění, ani vláda nemá oprávnění tyto sazby regulovat,“ řekl Sobotka v reakci na interpelaci poslankyně Věry Kovářové (STAN).
Zvýšením autorských poplatků se nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě více než 150 podnětů, které dostal. Ten může pak rozhodnout v jejich prospěch či naopak. [bomba]
„ÚOHS teprve tuto věc bude rozhodovat a chce analyzovat v této souvislosti i situaci v zahraničí,“ podotkl Sobotka, který připustil, že v některých zemích jsou tyto sazby ještě vyšší.
Podle premiéra by situaci mohla do budoucna řešit novela autorského zákona, kterou projednává Sněmovna. „Tak to brzo. Proč to nechali tolik let bez povšimnutí. Vždyť OSA si v podstatě dělá co chce,“ říkají někteří starostové obcí a měst.
OSA chce zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Celkem to představuje měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo sdružení.
Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců i podobou navrhované novely autorského zákona.