Poslanecká sněmovna bude projednávat novelu zákona o veřejném ochránci práv, kterou právě ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier předložil. A který se kvůli ní stal při posledním projednávání terčem posměchu opozičních politiků!
Dienstbier má na rozdíl od dalších ministrů problém své zákony prosazovat a za to se mu vysmívala opoziční TOP 09 a ODS. Ale ani ve svých řadách není oblíbený. „Proč on tam vlastně je? Nikdo z nás to nechápe. Kdyby tam nebyl, je to taky tak,“ řekl Bleskove.cz jeden z mladších sociálních demokratů.
To šéf TOP 09 Miroslav Kalousek si rýpnul víc! „Aspoň nejméně škodí lidem…,“ uvedl. „Pane ministře Dienstbiere, jste asi jediným ministrem za posledních dvacet let v historii České republiky, kterému ve sněmovně neprošel ani jediný zákon. Nezoufejte, jste jediný, který může hrdě říct, že vaše předloha nikdy nepoškodila žádného občana České republiky,“ řekl Kalousek ministrovi při jednání sněmovny na konci července.
„Za dva a půl roku mu prošly dva zákony a on je spokojený. To je tempo 0,8 ročně. Takže abychom byli spravedliví, tak jste jenom mírně poškodil občany České republiky,“ přisadil si předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. [bomba]
Na to poslanci návrh zákona vrátili ze třetího do druhého čtení, kde bude možné načíst další pozměňovací návrhy.
„Jakýkoliv zákon, který předkládám, je do jisté míry kontroverzní a konfliktní od začátku. A nejedná se jen o lidskoprávní témata, ale také koordinaci protikorupčních aktivit nebo návrhy ústavních zákonů. Vždy to vyvolává diskuzi,“ říká Dienstbier a z posměchu kolegů si dělá asi tak, jako z loňského sněhu.
„Rozhodně si to neberu osobně. Ve Sněmovně se dějí i horší věci, ale svědčí to i o těch, kteří takto vystupují. A o jejich slušnosti,“ říká Dienstbier.
Jenomže mnoho politických kolegů ministra má pravdu. Tak například Dienstbierova novela výrazně zvyšuje pravomoci veřejného ochránce práv. Nově by podle návrhu měl mít ombudsman možnost podávat antidiskriminační žalobu a dávat k Ústavnímu soudu podněty na zrušení některých zákonů a jeho částí. To se však poslancům napříč politickými partajemi nelíbí. Zákon má šanci projít jen tehdy, pokud poslanci přijmou některé pozměňovací návrhy.
Třeba koaliční hnutí ANO chce například naopak omezit pravomoc podávat podněty k Ústavnímu soudu. Podnět by musel nejprve projednat sněmovní petiční výbor.
Také co se samotné osoby ministra týče, i ta je mnohým lidem trnem v oku, včetně jeho vlastní ČSSD. „On jen útočí na prezidenta Zemana, má občas hodně hloupé názory a má pocit, že stále žije ze slávy svého otce. Jenomže ten alespoň něco udělal a byl váženým člověkem, Jiří není a nebude. Nehodlá se totiž změnit,“ dodal další z poslaneckých kolegů. „Je to vážně ministr pro zbytečné věci. Zbytečně placený a ,trpěný´…,“ míní opoziční politik.