Tam, kde nejsou pravidla a zákon, přichází chaos s nepořádkem, řekl Zdechovský. "Přes dva tisíce let stará věta, která by mohla být tesána každý den do kamene. Když se mě nedávno ptali francouzští novináři po návštěvě v Calais, co tomuto táboru říkám, přiznal jsem, že jsem nic horšího během cest po Evropě neviděl. Snad některá místa na Balkáně a v Řecku. Nicméně největší strach a beznaděj jsem cítil v džungli v Calais," podotkl europoslanec.
Mnoho věcí, které od lidí vyslechnete při setkáních v různých zařízeních pro migranty i mimo ně, lze jen těžko ověřit. "Nicméně příběhy žen v Itálii i na Maltě jsou si natolik podobné a popisují velkou spoustu detailů, že je nepravděpodobné, že si je vymyslely. Například o tom, jak byly svými pašeráky z řad Islámského státu v Libyi zotročeny a měsíce znásilňovány, aby si některé z nich vydělaly na cestu do Evropy a totéž je potkalo znovu na lodích během plavby s tím, že ani přítomnost členů rodiny nebo manžela tomu nezabrání. Pašeráctví ničí hodnotu člověka a jeho lidskosti a dělá z něj zboží a kusy jako z dobytka. Smrt člověka a jeho intimita v tomto zdegenerovaném světě bez pravidel nic neznamená," konstatoval Zdechovský.
Europoslanec se zároveň svěřil, že podobné pocity zažívá, když mu vypravuje jeden z pracovníků neziskové organizace působící v Calais, že je zde řada žen a dětí bydlících v džungli nucena k prostituci. "Pašeráci chtějí za převoz do Anglie jednoho člověka 5 000 a více euro, přičemž za jeden sexuální styk inkasují částky mezi pěti až deseti euro. A když tuto několikatisícovou částku dají dohromady, řada z nich je natolik naivních, že pašerákům peníze odevzdají a chtějí být převezeni do Velké Británie. Ale tam se nikdy nedostanou," sdělil Zdechovský. [bomba]
Většina těchto migrantů skončí na první hraniční kontrole, kde je převaděči „předají“ do rukou pohraničníků a zmizí s penězi. Policie je pak po zadržení a výslechu propustí a oni se vrátí zpět do džungle. "Osobně převaděčství a parazitování na těchto lidech považuji za nejodpornější zločin a jsem pro jeho tvrdé trestání nejen odnětím svobody, ale i propadnutím veškerého majetku. Jsou to obchodníci s životy lidí a v mnoha případech i se smrtí," konstatoval politik.
Znásilnění je podle Zdechovského jedním z nejčastějších důvodů psychických problémů a frustrace příchozích vedoucí k sebepoškozování nebo násilí. "A tak se spirála roztáčí. Ve všech debatách jako by se zapomínalo na to, že ženy a osamocené děti přicházející do Evropy si prošly peklem, které ale na území Evropy nesmí pokračovat. Proto je nutné na Francouze tlačit, aby ,tábor´ džungle v Calais okamžitě zrušili a ty, kteří páchají sexuální násilí a živí se převaděčstvím, okamžitě zavřít," doplnil europoslanec.
Zdechovský je přesvědčen, že je třeba si nalít čistého vína a otevřeně říci, že většina lidí, kteří se dávají do rukou převaděčů, jsou negramotní nebo málo vzdělaní. Šest z deseti příchozích umí špatně číst a psát. Věří různým nesmyslným slibům a nedokáží si informace ověřit. "A to je informace, která při debatě o těchto lidech velmi často chybí. Právě i to může být jeden z hlavních problémů při jejich neregistraci. Takto jsou doslova ponecháni různým zločinným bandám na pospas, které si s nimi dělají, co chtějí," upozornil.
Calais určitě není jediným místem, kde se podobné věci odehrávají, míní Zdechovský. "Proto bychom měli začít o problémech znásilňování migrantů a jejich nucené prostituci otevřeně hovořit. V případě, že to neuděláme, očekávejme výsledky tradičních stran podobné těm v Německu. Dnes není čas na naivní politiku některých západoevropských států, ale na politiku systematickou, jasnou a především racionální, která musí ukázat, že Evropa chce pomoci skutečným uprchlíkům a sexuální násilníky a převaděče bude tvrdě trestat," uzavřel politik.