Vojsko už od října bude trénovat povolání občanů do zbraně, tedy mobilizaci. Povolání k výcviku se sice zatím nedotkne běžných civilistů, ale může se stát, že to bude za čas jinak. Přípravy na možnou mobilizaci budou simulovat záložníci. Cvičení bude zahrnovat povolání do zbraně a převezení k výcviku, kde by civilisté dostali potřebnou průpravu k boji.
„Vlastní cvičení bude zahrnovat aktivaci mobilizačních pracovišť, nástup vojáků v záloze, jejich začlenění do doplňovacích jednotek, přesun praporu do vojenského výcvikového prostoru a provedení taktického stmelovacího cvičení s bojovou střelbou,“ sdělila MF Dnes kolegyně mluvčího generálního štábu Jolana Fedorková.
Vedle toho od října začíná i první kurz šestitýdenního vojenského výcviku zhruba padesáti dobrovolníků. Tuto „novou vojnu“ umožňuje zákon, jenž platí od července. Zatím se podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře přihlásilo více než 760 lidí. S těmito lidmi, kteří projdou cvičením, se může v případě vojenského konfliktu počítat.
Bečvář upozorňuje, že žijeme v době, kdy v Evropě narůstá napětí a konflikt může vzniknout velmi rychle. Lidí, kteří jsou schopni boje, ale rapidně ubývá. Je proto třeba vedle profesionální armády, záloh a dobrovolníků, kteří tvoří základ, mít plán, jak vycvičit veřejnost. Cílem je do roku 2025 dosáhnout na počet 24 tisíc profesionálních vojáků a dva tisíce aktivních záložníků.
Jenomže některé “zaručené“ zprávy hovoří o tom, že se “něco“ chystá. Němci i Rakušané v uplynulých týdnech a měsících vyzvali občany, aby si dělali zásoby trvanlivých potravin a dalších věcí. Slováci jakbysmet a další lidé ze zemí v Evropě hovoří o velmi čilém zbrojení. [bomba]
„Některé státy, tedy jejich armády, nakupují zbraně, obranné transportéry, letadla. A konají se i poměrně náročné výcviky, které jsou zaměřeny na válečný konflikt. Není to samo sebou a něco se chystá. Jen nám naši politikové lžou. A když nelžou, tak jen neříkají celou pravdu,“ míní jeden z německých expertů na armádu a výcvik.
Spekuluje se o tom, že profesionální vojáci dokonce mají jistou formu pohotovosti a někteří dokonce mají doporučení, aby se na delší dobu nevydávali mimo kontinent. Že by byla důvodem možnost, že budou brzo potřeba, a pokud by byli na opačné straně polokoule, nemuseli by stihnout být v potřebný čas na potřebném místě?
Oficiální úřady uklidňují, že je vše v pořádku, a kromě “války“ s terorismem, která už probíhá, žádný další válečný konflikt nehrozí. Tomu věřit můžeme, ale taky nemusíme! Co si asi občané o tom všem mají myslet?