Francouzská města, která zakázala koupání v Burkinách, dokonce odmítají dočasné zastavení zákazu nařízené soudem a odmítají ho respektovat. Němci zase odmítají, aby ve vyspělé Evropě chodili “bubáci“ zahalení od hlavy až k patě a nebylo jim vidět do obličeje.
Soud v pátek projednával petici, kterou podaly organizace Liga za lidská práva a Sdružení proti islamofobii ve Francii. Správní soud se rozhodl pozastavit vyhlášku letoviska Villeneuve-Loubet, ženy se zde zase mohou beztrestně koupat v burkinách.
Podle listu Le Figaro měl verdikt představovat precedens pro ostatní dotčená města, mezi nimiž je například Cannes. Definitivní verdikt soud teprve vyřkne. [bomba]
Podle Sdružení proti islamofobii ve Francii byl zákaz protizákonný a diskriminační a bylo nutné ho odvolat. Argumentovalo tím, že zákon v zemi zakazuje nosit na veřejnosti oděv zahalující tvář, ale nikoli náboženské symboly či oděvy. Rozhodnutí soudu tak šéf francouzské muslimské rady Abdallah Zekri označil za „vítězství zdravého rozumu a práva“.
Nyní roste tlak na parlament, aby podobný zákaz prosadil zákonem. Přičemž právě Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej.
Nošení hábitů zahalující celou postavu a sloužící pro koupání chtějí i Němci. V průzkumu se 51 procent z nich vyslovilo pro absolutní zákaz nošení burek a nikábů na veřejnosti. Dalších 30 procent by uvítalo částečný zákaz těchto oděvů, který by platil pro muslimky ve veřejné správě. Pouze 15 procent Němců zákaz jednoznačně odmítá.