Jenomže mnohým Švýcarům vadí, že vláda ani Brusel neudělá nic proto tomu, aby právě přes suverénní a nezávislou zemi, která není přímo členem EU, procházeli migranti. Ale nic se nemění. A to přesto, že hranice se Švýcarskem jsou na oficiálních trasách dobře hlídány.
„Rádi bychom docílili toho, aby přes Švýcarsko už žádný migrant kamkoli neudělal ani krok. Ale jaksi není vůle s tím cokoli dělat. Kdyby byla, neděje se to. Proč máme platit za něco, co jsme nezpůsobili a co si vedení EU není schopno ochránit,“ prohlásila jedna z poslankyň švýcarského parlamentu. [bomba]
Podobné názory se množí i na sociálních sítích: „Nechápu to. Jak může někdo takhle ničit Evropu a EU a zaplavovat ji lidmi, o kterých nic nevíme. Kteří sem zanášejí nemoci a hlavně kulturu, která plodí násilí, agresi, aroganci a popírání některých lidských práv. Ať si najdou jinou trasu, když už sem do Evropy musejí přicházet, ale ne přes nás,“ říká manažer nadnárodní společnosti z Curychu Michel Strausse.
Počet žadatelů o azyl, kteří cestují do Německa přes alpskou konfederaci, se každý měsíc rychle zvyšuje. V dubnu jich úřady napočítaly 293, v květnu 464, v červnu pak 1008 a v červenci 1065. Údaje za první pololetí již přesáhly bilanci za celý loňský rok, kdy podle listu Neue Zürcher Zeitung takovou cestu podniklo 2 455 lidí.
Nejčastěji takovou cestu podle německé policie podnikají lidé z Eritreje, Gambie a Etiopie, takže je možné vycházet z toho, že do Evropy se dostali takzvanou středomořskou trasou.
Německo je díky vřelé migrační politice Angely Merkelové jedním z hlavních cílových států, kam migranti směřují. Loni jich do země podle oficiálních údajů přišlo asi 1,1 milionu, letos už asi 250 tisíc.