„Velmi si vážíme tak silné podpory veřejnosti i místních firem. Je vidět, že komunitu problém pálí a lidé jsou ochotní kvůli platnému referendu sáhnout do peněženek. Vybrali jsme dokonce o 60 % více, než byla naše cílová částka. Věřím, že se nám s takovou podporou podaří jihlavskou veřejnost mobilizovat a hranice volební účasti pro platné referendum bude pokořena,“ řekl Matěj Man, zástupce přípravného výboru referenda.
Referendum proběhne společně s volbami do krajských zastupitelstev 7. a 8. října. Bude to v Jihlavě historicky první referendum. Ve třech otázkách se bude hlasovat o tom zda:
1. Má Jihlava zakázat stavbu spalovny odpadů ve svém katastru?
2. Má Jihlava zvýhodnit občany, kteří poctivě třídí odpad?
3. Má Jihlava zavést vyšší recyklaci a snížit množství odpadů v popelnicích?
[bomba]
Zákon stanovuje minimální účast pro platné referendum na 35 % voličů. To v Jihlavě znamená asi 15 tisíc lidí. „Jde nám především o to, aby sami Jihlaváci rozhodli o osudu odpadového hospodářství ve městě. Ujištění politiků, že se v Jihlavě žádná spalovna neplánuje, po volbách vezme vítr. Výsledek referenda je naopak platný a soudně vymahatelný narozdíl od volebních programů,“ dodává Man.
Možnost výstavby spalovny odpadů v Jihlavě byla letos ukotvena i do krajského plánu odpadového hospodářství. Ten říká, že by v příštích 10 letech mohla spalovna v Jihlavě skutečně vyrůst. Jihlava už má pro spalovnu prostor i v územním plánu.
„Z úst místních politiků často slýcháme, že lidé nejsou dost informovaní a nejsou kompetentní v referendu o spalovně a odpadech rozhodnout. Místní referendum však není kongres odborníků a je chyba ho tak prezentovat. Je to hlasování široké veřejnosti a Ústavou České republiky zaručený prvek přímé demokracie. Lidé se dokáží zamyslet nad tím, jek se jim bude žít ve městě se spalovnou či bez ní, je přesvědčen Man.