Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) žije totiž v nedaleké Soběslavi a na Táborsku letos v senátních volbách kandiduje. Pomoc společnosti, která je jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji a která kdysi vzešla z konsorcia Tomáše Bati, je jeho srdeční záležitostí. V pátek se dokonce sešel a managementem i odbory.
„Věřím, že se podaří tu situace stabilizovat, že zaměstnanci dostanou výplaty a vše bude v pořádku. Oceňuji také to, že majitel Kovosvitu pan Komárek se k problému staví čelem a není jedním z těch, kdy firma je v problému, oni to přeprodají a utečou,“ uvedl ministr Mládek.
V případě Kovosvitu se nemůže zřejmě stát zachovat jako v kauze OKD, kdy může půjčit peníze. Nicméně je přímo v osobním zájmu Mládka, aby se problémy v jihočeské firmě podařilo zdolat. Ministr také přislíbil, že bude apelovat na banky, aby byly shovívavější a vyšly společnosti co nejvíc vstříc. [bomba]
Společnost má nové vedení, má zmrazené účty a doplatila na přílišnou spolupráci s Ruským trhem. Vedení firmy slíbilo, že zaměstnanci výplatu za červenec dostanou do konce měsíce. Zatím dostali lidé dvoutisícovou zálohu. Radnice v Sezimově Ústí nebude sankcionovat ty obyvatele městských bytů, kteří pracují v Kovosvitu a uhradí nájem a služby s ním spojené později.
„Podle mých informací jsou v plánu další jednání s bankami. Podle pana Komárka bychom mzdy měli dostat do konce srpna. Další jednání budou v pondělí,“ dodal předseda odborářů Jiří Ryzka, který ve firmě dlouhá léta pracuje jako kovoobráběč a sám výplatu také nedostal.
Problematika Kovosvitu MAS je poměrně zásadní. Pokud by například přerušil výrobu, znamenalo by to obrovský dopad na ekonomiku i sociální politiku nejen na Táborsku, ale i v celém kraji, potažmo v celé zemi. Firma patří k největším zaměstnavatelům současnosti.
Další z firem, která je v daleko větších problémech než Kovosvit MAS, je společnost Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku. Její závazky přesahují částku 2,3 miliardy korun.
Po lhůtě splatnosti jsou u této krachující firmy faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů korun. O vyhlášení insolvence před časem požádala soud brněnská firma Wetag Invest, které koupila pohledávky skoro za šest milionů.
Ve čtvrtekVítkovice Power Engineering podaly insolvenční návrh samy na sebe a spojily ho s návrhem na povolení reorganizace. Společnost zaměstnává téměř 1200 lidí. O vyhlášení úpadku bude soud rozhodovat v příštích dnech. Ani této společnosti ale zřejmě vláda nemůže přímo pomoci, podobně jako OKD. Nejde totiž o společnost těžící uhlí!