Proto, aby dokázal, že kouření zabíjí, přinesl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček do Poslanecké sněmovny urnu. Naštěstí prázdnou. Dost nechutné, říkali poslanci, z nichž většina kouří a někteří dokonce popírají, že by kouření přímo zabíjelo a mělo vliv na onemocnění rakovinou.
Kouření podle Němečka zabije ročně okolo 18 tisíc lidí, což je jedno průměrné okresní město. „To jsou Svitavy, Pelhřimov, Benešov,“ uvedl Němeček. Kuřáci podle něj a mnohých lékařů umírají dříve na infarkt nebo mozkovou mrtvici, Za jediný den na následky kouření umře 50 lidí.
Přičemž je ale také prokázáno, že rakovinou často onemocní lidé, kteří nikdy nekouřili nebo desítky let už nekouří.
Ne, že by se nikdo z poslanců nesnažil milovníky nikotinu hájit. Návrh občanských demokratů ale ostatní politiky nepřesvědčil. Novou normu teď musí posoudit zdravotnický výbor.
Nebylo to jednoduché. Celý minulý týden poslanci horečně debatovali a návrh ministra zdravotnictví prozkoumávali ze všech stran. A ministr Němeček neváhal vytáhnout ty nejdrsnější argumenty. Do parlamentu si dokonce přinesl urnu a obrázky dehtem zničených plic, aby své kolegy správně před hlasováním naladil. A jak zřejmě předpokládal, argumenty nakonec opravdu rozhodly v neprospěch kuřáků.
Ti teď budou muset vyklidit nálevny a nikotin vdechovat někde venku. Že by ale měli od této chvíle klid, nelze mít iluze. Mezi poslanci se totiž objevovaly i hlasy, že lidé s cigaretou obtěžují nekuřáky i na ulici. Vadí jim dým, který vydechují, hořící cigareta, se kterou je kuřáci míjejí třeba na přechodu, i nedopalky, které pak po některých zůstávají ležet na zemi.
Dobrá zpráva je však pro uživatele elektronických cigaret. Ty budou zřejmě v hospodách povoleny