Levicový politik, který se neproslavil jen svými křivými ústy, paradoxně do prava, byl zadržen při pokusu o podvod ve švýcarské bance. S informací přišel týdeník Respekt. Podle některých informací měl získat s dalšími podezřelými podvodem až několik miliard korun.
Na vše se přišlo tak, že Ransdorf začal být pohřešován. Nikdo nevěděl kde je. On mezitím byl zřejmě v policejní cele. Při zátahu detektivů byla v bance ve Švýcarsku zadržena skupina lidí, která se pokoušela na falešné doklady dostat k většímu obnosu peněz. Podle některých infomrací v řádu desítek milionů korun.
„Potvrzujeme, že byl tento muž zatčen. Vyslechli jsme ho spolu s dalšími třemi muži ze Slovenska. Pak byl předán státnímu zástupci,“ uvedla Judith Hoedl, tisková mluvčí policie v Curychu.
Případ nyní od policie převzalo Státní zastupitelství, které rozhodne, zda a v jaké míře se na českého europoslance ve Švýcarsku vztahuje imunita. Zda se Ransdorf zmíněného podvodu přímo účastnil, nebo v případu hraje roli oběti, zatím není jasné.
Ransdorfova asistentka Helena Suchá sdělila, že o europoslanci nic neví a od rána se ho sama snaží sehnat. O tom, co přesně ve Švýcarku dělal, nemá podrobné informace,.
Policejní prezídium uvedlo, že policie spolupracuje se švýcarskými kolegy na případu, který se týká i jednoho českého občana. více informací neuvedlo.
Česká diplomacie zatím o případu neví. „Nemám informace, ani naše ambasáda v Bernu, o tom, že by švýcarské úřady k nějakému takovému případu uvolnily jakékoliv informace,“ podotkla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Co přesně se s Ransdorfem dělo, proč měl být zadržen a v čem je zapletený, není jasné. Před časem se objevily zprávy o jeho velkých dluzích, exekuci na majetek a dalších problémech. Toto nikdo nechápe, protože jako europoslanec má zhruba půl milionu korun měsíčně, čili nejde o sociální případ.
Někteří spekulovali o vydírání. Konkrétně o tom, že Ransdorf mohl být vydírán a musel odvádět "výpalné". Komu a proč, není jasné, stejně jako to, s čím by pak taková kauza mohla souviset.
Ransdorf měl v minulosti také několik dalších problémů. Havaroval s autem. Nejzávažnější nehody byly dvě, kdy srazil chodkyně.S jednou ze sražených žen se dohodl na mimosoudním vyrovnání, druhý případ police vyhodnotila jako přestupek.
Ne příliš příznivou pozornost na sebe upoutal, když se měl dopustit zneužití poslaneckých náhrad. Dokonce jej v roce 2013 natočil nizozemský reportér, jak přišel do europarlamentu podepsat prezenční listinu zajišťující nárok na 300 eur, aby vzápětí odešel. Ransdorf ale zneužití poslaneckých diet odmítl.