Jedni to berou jako konečně dobrou věc před nesmyslným znečišťováním ovzduší neohleduplnými lidmi, jiní zase jako šikanu. Jde o novelu, která umožní inspektorům životního prostředí kontrolovat, čím ve svém domě, či firmě topíte. O žádné šikanózní jednání prý nepůjde. Naopak ale těm, kteří budou porušovat zákon hrozí opravdu tučná pokuta.
„Nikdo nebude chodit čuchat ke komínům, nikoho šikanovat a ani do domů nevpadne komando,“ uklidňují inspektoři i úředníci ministerstva životního prostředí.
Zákon o kontrole spolu se zákonem o ochraně ovzduší definují postup, jakým bude revize provedena. Přístup do domácnosti by měl být omezen pouze vstupem k tepelnému zdroji, tedy kotli a používaným palivům. Samotná kontrola by pak neměla sloužit k jiným účelům, než právě ke kontrole kotle a jeho příslušenství. Proti výsledku kontroly je také se možné odvolat, respektive podat námitky.
„Pokud však někdo topí vyjetým olejem, spaluje PET lahve, staré hadry od oleje a domácí odpad, jen proto, že chce ušetřit, nebo je líný to někam vyhodit, pak se může těšit na sankci. Asi každý z nás zná, jaké to je v obcích, nebo v jedné ulici, když máte takového „milého“ souseda, který dokáže na celý den zamořit celé okolí,“ říkají ministerští úředníci.
A o to právě jde! Nikdo nechce kontrolovat, jestli máte koženou nebo látkovou sedačku, nebo zda máte doma uklizeno. Jen to, čím a jakým způsobem topíte. Zároveň ale budou kontroly také namátkově sledovat, zda ti, kteří získali například dotace na nákup nového tepelného zdroje, ji skutečně využili správně a nepořídili si za to třeba norkový kožich nebo nové auto.
Například Češi žijící v zahraničí, v Rakousku, Německu namítají, že za to, jak ovzduší od listopadu do března v Česku vypadá, může hlavně vláda a politikové.
„Kdyby to fungovalo jako v Rakousku, kde se dávají slušné dotace na solární panely, na tepelná čerpadla, kde se motivují lidé, kteří topí ekologicky, vypadalo by to jinak. Pokud ale některý hlupák z ministerstva prohlásí, že kdo topí elektřinou, nepoužívá ekologické vytápění, protože elektrárny také spalují uhlí, pak se nedivme, že drtivá většina lidí topí uhlím a bůhví čím ještě,“ namítá Petr Stainke žijící v obci u Lince čtyřicet let.