Záchranáři, policisté nebo hasiči, kteří denně nasazují své životy, jsou pro český stát mnohem méně důležití, než kdejaký poslanec, senátor, nebo ministr, který sedí na zadku a jehož zákony jsou dost často obrovský paskvil. Tak to totiž v reálu vypadá, alespoň co se platů týče. V příštím roce opět zákonodárci dostanou více peněz, než kdokoli jiný!
„Je to nehoráznost, skandál a je to na pár facek. Je vidět, jak moc jde politikům o voliče, o tuhle zemi a o lidi, kteří pro ni opravdu něco dělají. Že jim to není aspoň trochu trapné a hloupé,“ diví se naštvaně jeden z hasičů pan Josef, který spolu s kolegy denně nasazuje svůj život při požárech, nehodách nebo jiných nebezpečných událostech. Stejně tak to mají policisté, nebo koneckonců záchranáři!
Platy politiků totiž vzrostou příští rok v průměru o sedm procent. Tedy dvakrát víc než u většiny dalších zaměstnanců státu. Takže si řadový poslanec polepší o víc než čtyři tisíce měsíčně. Rychlý růst platů ústavních činitelů kritizují odbory. Podle nich by měly odměny politiků růst stejným tempem jako u ostatních veřejných zaměstnanců.
Pražský hrad, Senát i sněmovna. Třem klíčovým ústavním institucím vzroste příští rok rozpočet dohromady skoro o dvě stě milionů korun.
Úředníci, kteří se řídí služebním zákonem, nebo třeba lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích dostanou oproti letošku navíc pět procent. Hasičům, policistům, vojákům nebo učitelům vzrostou platy jenom o tři procenta. „Není možné to srovnávat s těmi platy ve státní sféře, ať už jde o policisty hasiče nebo učitele,“ říká předseda strany a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).
„Poslanců zůstává stejný počet, tato vláda nabírá o 21 tisíc státních zaměstnanců víc,“ kritizuje situaci místopředseda strany TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. Jenomže za dob, kdy on vládl si složky IZS také dvakrát nepolepšili. Takže jedna vláda druhé nemá příliš co vyčítat.
„Kdyby pánům politikům hořela Sněmovna, nebo Senát, nebo dům, možná pak by pochopili, jak těžká práce nás hasičů je. Jsme holky pro všechno, ale stát si nás neváží. Zvažuji, že skončím a půjdu raději do soukromého sektoru,“ říká další z profesionálních hasičů.
Zákon, který politikům platy zvedne, schválili už loni v prosinci poslanci. Kromě poslanců, si o osm tisíc polepší ministři, předsedové obou komor o skoro 12 tisíc korun a jevíce si polepší prezident, dostane o celých 14 tisíc korun více. Jenomže Miloš Zeman alespoň dává ze svého platu každý měsíc 60 tisíc korun do svého nadačního fondu.
Polepší si ale i soudci a státní zástupci. Stát to vyjde o více než 400 milionů korun.
Zatímco politikové neustále brečí, že za pár let nebude pořádně na důchody a seniorům není možné nijak výrazně přidat na penzích, stejně tak, jako zdravotně postiženým, protože rozpočet by to vyšlo draho, na platy státních zaměstnanců a zákonodárců, kteří rozhodně hluboko do kapsy nemají, je pořád peněz dost!
„Téměř žádný civilizovaný stát nemá to co my. Aby si současní poslanci a senátoři schvalovali platy pro volební období, v kterém fungují. Proč si tedy hasiči, záchranáři, policisté, učitelé taky nemůžou rozhodnout o svých mzdách? Tomuhle ještě stále někdo říká demokracie,“ dodává naštvaně jeden z policistů, který rovněž nasazuje krk každý den a téměř za stejné peníze.