"A když se pak najde mezi úředníky někdo, kdo se chce zalíbit těm, co stát řídí, tak je zaděláno na pořádný malér. A to se nejspíš stalo," konstatovala Pekarová Adamová.
O kauze střetu zájmů premiéra Babiše a auditu Evropské komise bylo v uplynulých dnech napsáno mnohé, proto podle Pekarové Adamové není nutné kauzu rekapitulovat. Připomenula alespoň to hlavní – audit potvrdil, že Andrej Babiš stále ovládá společnost Agrofert, je ve střetu zájmů, porušuje české i evropské právo a čerpá neoprávněně dotace z Evropské unie.
Jenže i přesto Státní zemědělský intervenční fond minulý týden oznámil, že opět začne vyplácet dotace Agrofertu, a z dopisu vysokého státního úředníka na Ministerstvu zemědělství vyplývá pokyn, aby vedoucí státních úřadů audit Evropské komise nezohledňovali a Agrofertu dál vypláceli dotace. Evropské nařízení o střetu zájmů je nadřízené českému zákonu a státní úřady a úředníci jsou tímto předpisem přímo vázáni.
"Co to vše znamená? Jen to, že český stát dál proplácí Agrofertu Andreje Babiše dotace, které Evropská unie nejspíš nikdy neproplatí a v takovém případě je zaplatíme my všichni ze státní kasy. Proto jsem podala podnět k prošetření vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, jestli pokračujícím proplácením dotací premiérovým firmám nevzniká České republice škoda," uvedla Pekarová Adamová.
A nejde vůbec o malou částku, Unie nám zřejmě neproplatí až 451 milionů korun. Jen tak pro představu, za to bychom mohli mít:
"Premiér má v oblibě stále vše přepočítávat na konkrétní čísla, rád ukazuje, jak, kde a komu co zařídil, postavil a vybudoval. Předpokládám, že počty škol či bezbariérových autobusů, které pomyslně zahučely v jeho podnicích, se však chlubit nebude," dodala Pekarová Adamová.