Ale jak už to bývá, realita byla úplně jiná než scénáře mediálních expertů, poznamenal Hamáček. Ministři za sebou mají tradiční jednání na ministerstvu financí, kde obhajovali požadavky nad rámec návrhu státního rozpočtu. A ministři ČSSD byli víc než úspěšní.
„Požadovali jsme ve svých resortech dohromady přibližně 20 miliard korun navíc, abychom pokryli všechny agendy a plány vyplývající z programového prohlášení vlády. Podařilo se nám obhájit téměř 15 miliard korun, nejvíce ministerstvo práce a sociálních věcí, dostane 6,7 miliardy korun, vnitro může počítat s více než čtyřmi miliardami včetně dodatečných 950 milionů korun ještě letos na nové policejní vozy (smlouva na ně se podepíše každým dnem). Prosadit tři čtvrtiny požadavků ještě před koncem vyjednávání, to je velký úspěch,“ konstatoval Hamáček.
A jak se to ČSSD podařilo? „Máme argumenty a víme, co chceme. Chceme zajistit sociální služby a Jana Maláčová ví, kolik na to potřebuje peněz. Ministr zemědělství má plán na boj se suchem nebo kůrovcem a umí vysvětlit, kolik financí to spolkne. Chceme zajistit bezpečnost a víme, kolik to bude stát. Hasiči potřebují novou výškovou techniku, finance nám na to přidaly 400 milionů. Máme plán. Jsem rád, že ministerstvo financí slyšelo na věcné argumenty,“ sdělil Hamáček. Prý chápe, že není na všechno, ale sociální demokraté podle něj umí seřadit priority, ministerstvo vnitra zatím nebude například kupovat velké vrtulníky pro policii. A je údajně dobře, že ministerstvu financí, které se v červnu hroutilo z 20 miliard korun nadlimitních požadavků, se podařilo najít jednotlivým ministerstvům „navíc“ skoro 18 miliard. Bez toho, aby se zvýšil schodek.
A jednání nejsou ještě u konce. „Čeká nás debata o platech sociálních pracovníků, policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců, navrhované navýšení z dílny ministerstva financí ve skutečnosti po započtení inflace v podstatě žádné není. To je nejen nespravedlivé, ale ohrožuje to fungování klíčových funkcí státu: Už dnes je problém zaplatit právníky nebo IT experty, stejně jako zabránit odchodu třeba zkušených hasičů nebo policistů. Tak to prostě nejde. Stát musí být schopen konkurovat soukromému sektoru,“ prohlásil Hamáček.
Jak dále dodal, ČSSD nechce lidem platy snižovat, ale pokud se ministerstvu financí nebude dařit „nacházet“ další a další miliardy, je jeho strana otevřena debatě, jestli některé agendy státu neomezit a ušetřené peníze nevyužít. „Opakovaně navrhujeme začít diskusi o dalších příjmech státního rozpočtu, například o zavedení bankovní daně, jež by vynesla podle našich propočtů 14 miliard korun,“ uzavřel Hamáček.