Když se podle první místopředsedkyně TOP 09 podíváme na skutečné kroky vlády v podpoře rodičům a rodinám, uvidíme na jedné straně plané sliby a na straně druhé neochotu tyto sliby naplňovat.
Bez ohledu na politické přesvědčení platí, že rodičovský příspěvek je nutné zvýšit, říká Pekarová Adamová s tím, že data to jasně potvrzují. „Příspěvek se zvyšoval naposledy před 12 lety, řada rodin je na něm závislá a já jsem přesvědčená, že rodiče, kteří se věnují výchově dětí, si podporu zaslouží. Navrhovala jsem proto už před víc než půlrokem, aby se příspěvek zvýšil. Kdyby to vládní strany nezamítly, rodiče mohli mít více peněz už za dva měsíce, od července tohoto roku,“ konstatovala politička. Není to prý ale pouze o zvyšování příspěvku. Vláda by se měla dívat dál. „Hlavně na to, proč jsou na této podpoře rodiny závislé a zda by se nedalo udělat něco pro jejich dlouhodobou podporu. Odpověď je jasná – dalo, ale vláda ANO a ČSSD se k tomu už roky nemá,“ řekla Pekarová Adamová.
Média přinesla závěry analýzy, která ukazuje, že porodnost není větší tam, kde je větší rodičovský příspěvek, ale v zemích, kde se rodičům dostává i nefinanční pomoci. „V tom současná i minulá vláda zásadně selhaly a dále selhávají. Stát řeší jen dílčí záležitost – rodičovský příspěvek. Nikdo ale není schopen prosadit nefinanční pomoc, po které volají nejen odborníci, ale právě i rodiče. A co si pod tím představit? Balík základní podpory, který by rodinám umožnil získat peníze i jinak než čerpáním rodičovského příspěvku. Například podpora prací na zkrácený úvazek,“ podotkla Pekarová Adamová.
Podle svých slov je první místopředsedkyně TOP 09 ta poslední, kdo by maminky hnal hned po šestinedělí do práce. Musíme se ale podle ní přestat tvářit, že neexistují ženy, které i s malými dětmi prostě pracovat chtějí, a stát jim místo pomoci hází klacky pod nohy. „Maminky si často chtějí najít práci na menší úvazek. Což je ale složité, protože pro zaměstnavatele jsou dva poloviční úvazky dražší než jeden celý. Někteří rodiče práci sice nakonec seženou, ale nemá se jim kdo postarat o ratolesti, protože mnohé školky jsou plné. Když už si někdo vybojuje práci i hlídání a umí skloubit práci s péčí o dítě, nedostane za to sebemenší bonus. Toto se musí řešit,“ uvedla Pekarová Adamová.
Dodala, že proto také navrhovala několik změn, které mohly rodinám situaci usnadnit: zákon, který by udělal zkrácené úvazky dostupnějšími; návrh, aby rodičovský příspěvek mohli čerpat i prarodiče, pokud se starají o vnoučata, zatímco rodiče pracují; daňové úlevy na některé domácí práce, aby maminka nepřišla domů na druhou směnu; a také výraznější podporu dětských skupin, tedy kvalitní péči o nejmenší, protože jesle prakticky neexistují. „Nic z toho ale vláda pod různými výmluvami zatím nepodpořila. Vládní ANO a ČSSD jsou schopné se měsíce hádat o 80 tisících rodičovského příspěvku, aby rozhodnutí nakonec přetavili do hlasů ve volbách (ne náhodou finální dohoda přišla čtyři dny před evropskými volbami). Neumějí ale investovat čas, energii ani politickou práci do opatření, která rodinám skutečně pomohou. Až tedy uslyšíte vládu znovu mluvit o tom, že je pro ni důležitá ,podpora rodin´, pamatujte, že to oni chtějí, aby rodiny podporovaly je,“ uzavřela Pekarová Adamová.