V plánu mají Piráti podporu zavedení daně z digitálních služeb na úrovni EU, novelizaci legislativy o veřejných zakázkách a registru koncových vlastníků a úpravu zákona o daních z příjmů, kterou chtějí zacelit mezery v českém daňovém právu. „Odchod peněz do daňových rájů se dotýká každého z nás, protože v důsledku musí všichni v Česku platit vyšší daně. Pokud tyto finance zůstanou v ČR, můžeme je využít pro snížení daní,“ zdůraznil poslanec a místopředseda Rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.
Evropská unie již dnes disponuje seznamem zemí, které nespolupracují v otázkách daní, připomenul poslanec a místopředseda Zahraničního výboru Jan Lipavský. „Společnosti v nich neplatí daň z příjmu či zde zakrývají své skutečné vlastníky. Jsem přesvědčen, že takové společnosti by neměly být financovány z veřejných zakázek a získávat tyto projekty. V souvislosti s tím jsem podal interpelaci na ministryni financí Alenu Schillerovou,“ upřesnil Jan Lipavský.
Lídr pirátské kandidátky do europarlamentu Marcel Kolaja zdůraznil, že jedním z největších problémů uvnitř EU je v tomto ohledu danění internetových gigantů. „Digitální společnosti jako Facebook, Google nebo Amazon odvádí daně v daňových rájích. Tyto firmy podnikají i na území Česka, mají tu miliony uživatelů a obří zisky, ale odpovídající daně neodvádí,“ konstatoval Marcel Kolaja. Řešením je podle něj zavedení digitální daně na evropské úrovni. S tím přišla Evropská komise v březnu, nicméně země jako Irsko nebo Lucembursko to blokují. „My digitální daň podporujeme a budeme na tom v dalším volebním období v Evropském parlamentu pracovat a chceme iniciovat vytvoření výboru pro daňové otázky TAX4, který se bude problematikou zabývat. Věříme totiž, že tam, kde firma podniká, tam má také danit,“ dodal Kolaja.
Jak uvedl Ferjenčík, i Česko je v jedné oblasti daňový ráj. Jedná se o osvobozený příjem z prodeje cenných papírů nebo při zrušení podílového fondu. Tedy pokud prodáte prosperující společnost prostřednictvím prodeje cenných papírů, které představují podíl v této společnosti, z tohoto příjmu neodvedete na daních ani halíř. „Dnes tak v Česku dochází k tomu, že někdo koupí firmu, pak ji prodá, vydělá a z příjmu zaplatí přesně nula korun. To nám nepřijde fér, proto jsme připravili návrh, který toto osvobození bude limitovat do výše příjmu 20 milionů korun,“ řekl Ferjenčík. „Abychom pouze nepřitahovali šrouby, společně s touto změnou předkládáme i zvýšení základních slev na poplatníka. Jsme toho názoru, že zdanění práce je v ČR extrémně vysoké, slevy na poplatníka byly neměnné více než 10 let a za tuto dobu kvůli dynamice mezd výsledná daňová zátěž rostla. Proto navrhujeme snížení daně z příjmu pro všechny pracující o více než 5000 korun ročně,“ uzavřel Ferjenčík.